Ještě nedávno byl pojem počítač vždy synonymem pro velkou, těžkou a hlučnou krabici pod stolem, která měla navíc i vysokou spotřebu. Miniaturizace však obrátila vše naruby. Mooreův zákon se během několika desetiletí postaral o to, že oproti dobám obřích sálových počítačů o velikosti tělocvičny dnes vměstnáme mnohem výkonnější a ve všech ohledech univerzálnější počítač do malé krabičky.
Začalo to v kancelářích
První miniaturní počítače se objevily s érou takzvaných nettopů, které byly vybavené především procesory řady Atom. Jejich předností byla nejen malá velikost, ale i spotřeba. Výkon nebyl určený pro náročnější použití, ale pro běžné kancelářské činnosti byl dostatečný. Ať už šlo o prohlížení internetu, práci s dokumenty a podobně.
Miniaturizace v té době ještě neumožnila použití výkonnějších čipů, které byly stále výsadou velkých počítačů. S příchodem pokročilejších výrobních technologií a úspornějších architektur se však podařilo dostat mnohem výkonnější čipy i do těchto rozměrů.
Vysoký výkon v malém balení
Jeden z prvních miniaturních počítačů, které měly zároveň i vysoký výkon, byl Intel NUC – Next Unit of Computing. Intelu se podařilo vytvořit počítač v krabičce o velikosti 10 × 10 centimetrů, který obsahoval výkonný procesor řady Intel Core, základní desku se všemi potřebnými komponenty pro rychlé připojení do sítě a spoustu portů pro externí zařízení. To vše se spotřebou pouhých několik desítek wattů.
I to byl ale pouze začátek. S nejnovějšími 14nm čipy Broadwell přicházejí i nové verze počítače Intel NUC, které jsou ještě tenčí. Kromě vysokého výpočetního výkonu a rychlého SSD navíc mohou mít i výkonnou integrovanou grafiku od Intelu.
Podobný koncept počítačů v krabičce tak vyrábí stále více výrobců, mezi kterými jsou například Asus (VivoMini, VivoPC), Zotac (Zbox) nebo Gigabyte (Brix). Už tak přestalo platit, že podobné malé počítače zvládnou pouze kancelářské věci. Moderní verze s integrovanou grafikou Intel Iris si poradí i s hraním nových her a pokud budete opravdu nároční hráči, na trhu jsou i minipočítače se samostatnými grafikami.
Výhodou je, že takový počítač nemusíte na stole ani vidět a třeba ani slyšet. Díky podpoře VESA standardu lze tyto minipočítače obvykle osadit na zadní stranu monitoru. Většina už je vybavena kromě integrované Wi-Fi také úspornou technologií Bluetooth 4.0, takže k počítači nemusí vést kromě napájení žádné dráty. K internetu je připojen bezdrátově a stejně to platí pro spojení s bezdrátovou klávesnicí nebo myší.
Počítač o velikosti flash disku
Miniaturizace a exponenciální technologický vývoj je ale nezastavitelný. Výpočetní výkon dostatečný pro kancelářskou činnost už nemusí být v počítači o velikosti krabičky. Intel už představil novou formu ultrakompaktního počítače, který má velikost podobnou jako třeba flash disk. To co dříve obsahovalo pouze paměťové čipy, už dnes stačí pro kompletní počítač – Intel Compute Stick.
Uvnitř opravdu malinkého počítače do ruky je přitom Intel Atom, 2 GB operační paměti a 32GB interní flash paměť, na které může být předinstalovaný např. operační systém Windows 8.1. Pokud budete potřebovat více prostoru, lze interní kapacitu rozšířit pomocí micro SD karty. I přes tak malou velikost je stále k dispozici běžný HDMI výstup pro monitor nebo televizi a také port USB. Bezdrátové technologie jsou samozřejmostí. Dobrou zprávou je, že s miniaturními rozměry souvisí i miniaturní cena.
Taková forma počítače umožňuje rychlou a snadnou mobilitu. Compute Stick můžete mít v kapse a připojit ho třeba k nové televizi nebo na chvilku do projektoru. K dispozici budete mít váš kompletní počítač se všemi daty, nastavením a možnostmi. K napájení není nutné nosit specializovaný adaptér, stačí micro USB adaptér, který používají třeba tablety nebo mobilní telefony.
Neviditelné počítače
S postupnou miniaturizací můžeme očekávat, že počítače, jak je známe, pomalu zmizí přímo před očima. Gigabyte Brix ukazuje, že i v malé krabičce lze mít dostatek výkonu pro hraní nejnovějších her a Compute Stick pak rozměry, které stačí na integraci výkonu pro kancelářské použití.
V dalších letech ale dojde k dalšímu zmenšování spolu se zvýšením výkonu a zároveň snížením spotřeby. V počítači o velikosti flash disku tak bude moci být výkon i pro náročné hraní a kancelářský výkon se ukryje i do počítačů o velikosti knoflíku. A to není vzdálená budoucnost, to je blízká realita.