Je bezpečné ukládat hesla v prohlížeči?

Je bezpečné ukládat hesla v prohlížeči?

Internetové prohlížeče se snaží ulehčit nám uživatelům tvorbu i pamatování hesel tím, že si je uložíme přímo do prohlížeče. Je to ale opravdu bezpečná metoda?

Jednoduchá ale ne zcela bezpečná metoda

Ukládání hesel do prohlížeče má jednu podstatnou vadu - hesla nejsou chráněna žádným hlavním heslem.

Tím, že Vaše hesla nejsou chráněna hlavním heslem, při odcizení počítače či jednodušeji notebooku, se může kdokoliv dostat k Vašemu prohlížeči a tak i ke všem Vašim heslům, které zde máte uložena. Heslo do počítače v tomto ohledu nepomůže.

Jedinou možností, jak hesla v prohlížeči ochránit před zcizením počítače, je mít zašifrovaný harddisk. Tuto možnost má však zapnuto jen málo uživatelů, včetně těch firemních.

Spolehněte se na správce hesel

Nejlepší a také nejsprávnější je spolehnout se na některého ze správců hesel. Je zcela na vás, jakého správce hesel si zvolíte. Vždy byste si ale měli vybrat ten, co Vám bude nejvíce vyhovovat a bude splňovat vše, co od něj budete požadovat.

My se různým správcům hesel věnujeme již dlouhodobě. Podívejte se na některý z námi vyzkoušených:

Sdílet článek:
Autor:
Václav Dobiáš

Vedoucí internetového oddělení

 dobias.vaclav@eabm.cz
 +420 777 027 504

Novinky eABM

Novinky nejen ze světa IT
Václav Dobiáš | 16. kvě 2025

V dnešních novinkách Microsoft Teams najdete novinky nejen za duben, ale i novinky, které Microsoft představil na konferenci Enterprise Connect 2025. Můžete se tak těšit na opravdu hodně zajímavých novinek. 

Petra Pachová | 7. kvě 2025

V dnešní digitální době, kdy se většina komunikace a obchodních transakcí přesouvá do online světa, se stává klíčovým nástrojem pro zajištění bezpečnosti a právní platnosti dokumentů digitální podpis. Remotesign je služba, která uživatelům umožňuje podepisování dokumentů na dálku, bez potřeby osobní přítomnosti nebo složitých postupů. 

František Fajna | 30. duben 2025

Phishing je podvodná metoda, kdy se útočník snaží získat vaše citlivé informace (hesla, čísla platebních karet apod.) tím, že se vydává za důvěryhodnou osobu nebo instituci. Často se používají e-maily, SMS (Smishing) nebo webové stránky, které vypadají legitimně.