Jim Parsons (Sheldon Cooper) o technice

Jim Parsons (Sheldon Cooper) o technice

Jim Parsons, hvězda komediálního seriálu televize CBS „Teorie velkého třesku“, sice ve skutečnosti není teoretickým fyzikem, ale je nepochybně charismatický a přemýšlivý.

Nedávno strávil několik dnů v Los Angeles natáčením série reklam pro Intel RealSense, technologii využívající 3D kamery a umožňující počítačům prostorové vidění podobné tomu lidskému. Samozřejmě tuto technologii měl již několik dní předem k dispozici, aby si s ní mohl trochu pohrát. Mezi účinkováním v jednotlivých scénkách a pózováním pro 50 nejpodivnějších portrétů na řidičský průkaz si našel čas se posadit a poskytl krátký rozhovor pro magazín iQ.

Zde je lehce upravený přepis naší konverzace:

Jak jste se poprvé setkal s počítačem?

Úplně první počítač, který jsem používal, byl Commodore 64. Byl jsem na základní škole a nevím, proč jsme ho tam měli, a nevím ani, proč jsem se učil úplné základy programování. Pracovali jsme třeba usilovně na tom, aby tečka běhala po monitoru a množila se. Ovšem to mě nepřivedlo k touze po kariéře v tomto oboru.

Jaká technika nebo zařízení vás provázejí vaším současným životem?

Používám notebook, iPad, telefon a Kindle. A tady to začíná být zajímavé, protože technologie nám tak pronikly do života, že bych mohl pokračovat přes DVD rekordér a hudební systém Sonos až po mikrovlnku. Nemám pocit, že bych byl nějak technicky zdatný. Nehraji ani hry, ale přesto jsem spoustu prací svěřil technologickým vymoženostem, protože mi to ulehčuje život.

Řekl byste, že jste člověk, který umí technologii ocenit?

Jsem člověk, který ji považuje za samozřejmost. Využíváte ji stejně jako elektřinu. Je tu – ale to snad byla vždy, ne? Ale samozřejmě jsem si dobře vědom toho, že nebyla.

Myslím, že to platí i pro dobrý design, protože věci, které každý den používám, jsou tak dobře navržené, že už na ně ani nemusím myslet. Nejsem neustále u vytržení. Zázrak je, že nám už ani nestojí za přemýšlení. Prostě stiskneme tlačítko.

Jaké stránky techniky jsou pro vás zajímavé?

Zajímá mě všechno, co je nové, abych řekl pravdu. A platí to i pro oblasti, které se techniky netýkají. Nová kniha nebo nový seriál a vůbec cokoli nového. Nepovažuji se za někoho, kdo se úplně zblázní z nového přístroje. Ale na druhou stranu je to hrozně zajímavé, a chci mít možnost si to vyzkoušet a používat v běžném životě.

Při natáčení jste si mohl vyzkoušet některé technologie RealSense. Co na ně říkáte?

Pohrál jsem si s touto technologií a jsem ohromený. Je na tom něco přirozeného a naprosto strhujícího. Zároveň je to trochu bizarní. Třeba při 3D skenování jsem se musel soustředit jen na to, abych držel hlavu stále ve stejné poloze a pohyboval se doleva a doprava. Netrvalo to dlouho a ani jsem nemusel nic moc udělat a šup! Bylo to tam.

Jediným kliknutím se digitální verze mého obličeje stala tímhle avatarem. Já nehraji videohry, ale kdybych je hrál, mohl bych v nich teď být sám sebou. A je to zajímavé, protože dotykové displeje už používáme roky, ale tohle ve výsledku poskytuje pocit, že mohu více přitlačit, i když se ničeho vlastně nedotýkáte. Je to takový hlubší prožitek než ovládání dotykového displeje.

Co si myslíte, že počítače ještě během vašeho života budou umět?

Chtěl bych je vidět, jak pomáhají lidem žít lepší životy. Chtěl bych je vidět, jak pomáhají lidem, kteří mají nějaký hendikep, ať už fyzický, emocionální nebo mentální.

Mám pocit, že tam míříme velice rychle. Nechápu přesně jak, ale tak nějak vnitřně tuším, že by to byl nádherný způsob využití technologie. Je to opravdový přínos pro lidstvo, víc než jen informace o tom, kde jsou výprodeje a slevy – ne že by na neustálém utrácení bylo něco špatného…

Sdílet článek:
Autor:
Václav Dobiáš

Vedoucí internetového oddělení

 dobias.vaclav@eabm.cz
 +420 777 027 504

Novinky eABM

Novinky nejen ze světa IT
Václav Dobiáš | 1. březen 2024

Akční nabídka pro březen 2024.

Petra Pachová | 29. únor 2024

Jedná se o inkoustovou tiskárnu, kde namísto výměny inkoustových kazet se dolévají nádržky lahvičkou s inkoustem.Na našem trhu si můžete vybrat tuto tiskárnu od známých dodavatelů:

František Fajna | 20. únor 2024

Pro polikliniku ve Frýdku-Místku jsme připravili nový moderní redesign webových stránek, který ještě jednodušeji zobrazí všechny potřebné informace o lékařích a zdravotnických službách, které potřebujete najít.