Jací jsou internetově aktivní senioři? Na internetu tráví 2 až 3 hodiny denně

Jací jsou internetově aktivní senioři? Na internetu tráví 2 až 3 hodiny denně

Patříte k těm, kdo si myslí, že internet je doménou mladých? Možná vás překvapí, že počet seniorů na síti rok od roku roste. V současné době žije v České republice přes 2 miliony lidí starších 63 let. Necelá čtvrtina z nich se na internet připojuje alespoň jednou měsíčně. Podle dat Českého statistického úřadu bude v roce 2050 podíl lidí ve věku 65+ růst až na 31 % obyvatelstva, tedy lidé, kteří dnes považují internet za běžnou součást svých dnů.  Není tedy divu, že se mnoho marketérů začíná na tuto početnou skupinu pomalu zaměřovat. Jak používají senioři internet v běžném životě? Na to se ptal Seznam.cz Výzkumník.

Jakou roli hraje internet ve světě seniorů? Většina dotázaných (63 %) bere on-line svět jako svého každodenního společníka. „Pro mnoho seniorů se internet stává jakýmsi denním rituálem, který prostě neodmyslitelně patří do jejich života. Denně se na něj připojuje 96 % internetově aktivních lidí starších 63 let. Možnost surfovat na internetu je pro ně i jakýmsi duševním cvičením, jak udržet mozek v chodu a zůstat i ve stáří aktivní,“ řekl Michal Buzek, vedoucí analytického oddělení ve společnosti Seznam.cz.

Seniori5

 Nejpočetnější skupina (53 %) dotázaných tráví na síti 2–3 hodiny denně. Většinu času využívají ke čtení a posílání e-mailů (94 %), přístupu ke zpravodajství (84 %) a vyhledávání informací (82 %) například o svých zálibách.

S jakými koníčky pomáhá seniorům internet (n=256):
Seniori6

„Velice populární jsou mezi staršími lidmi tzv. přeposílačky. Tedy e-maily, jejichž obsahem jsou různé zajímavosti, obrázky, upozorněni na novinky i zajímavé stránky. Celkem 80 % seniorů přeposílané e-maily dostává často a 95 % z nich je posílá i dál,“ doplnil Buzek. Naopak činností, která seniory příliš nebaví, jsou sociální sítě – časté využívaní Facebooku potvrdilo jen 27 % dotázaných. Zajímavostí je, že 11 % seniorů používá on-line prostředí pro pracovní a výdělečné aktivity.

Seniori4

Jaké byly začátky s internetem?

Největší skupina (43 %) se s internetem potkala až v důchodu. Nejčastěji jim ho doporučily děti nebo oni sami k technice vždycky aspoň trošku tíhli. Podle Seznam.cz Výzkumníka si většina seniorů vyzkoušela internet už před 9,5 lety a doma si ho zařídili až rok po své první zkušenosti s ním. Celkem 37 % z nich se vydalo do kyberprostoru už v dobách své pracovní kariéry. Uvádí, že to byla nutnost spojená s jejich prací. Dalších 20 % začalo s internetem rovněž ještě v produktivním věku, ale čistě z osobního zájmu.

Kdy jste se seznámili s internetem? (n=493)
Seniori1

 

Sdílet článek:
Autor:
Václav Dobiáš

Vedoucí internetového oddělení

 dobias.vaclav@eabm.cz
 +420 777 027 504

Novinky eABM

Novinky nejen ze světa IT
Václav Dobiáš | 5. červen 2024

Akční nabídka pro květen 2024.

René Viznar | 4. červen 2024

Setkali jste se se snížením výkonu v počítačových hrách? Počítač je stále více hlučnější? Pozorujete vyšší teploty grafické karty nebo Vám dokonce zamrzá obraz? Pozorujete vyšší teploty grafické karty nebo Vám dokonce zamrzá obraz? Možná jste jenom zanedbali údržbu.

František Fajna | 22. květen 2024

Microsoft Planner je nástroj pro správu úkolů a plánování projektů vyvinutý společností Microsoft. Umí se integrovat službami jako je Microsoft Teams, Outlook a dalšími aplikacemi Microsoft 365.