Jací jsou internetově aktivní senioři? Na internetu tráví 2 až 3 hodiny denně

Jací jsou internetově aktivní senioři? Na internetu tráví 2 až 3 hodiny denně

Patříte k těm, kdo si myslí, že internet je doménou mladých? Možná vás překvapí, že počet seniorů na síti rok od roku roste. V současné době žije v České republice přes 2 miliony lidí starších 63 let. Necelá čtvrtina z nich se na internet připojuje alespoň jednou měsíčně. Podle dat Českého statistického úřadu bude v roce 2050 podíl lidí ve věku 65+ růst až na 31 % obyvatelstva, tedy lidé, kteří dnes považují internet za běžnou součást svých dnů.  Není tedy divu, že se mnoho marketérů začíná na tuto početnou skupinu pomalu zaměřovat. Jak používají senioři internet v běžném životě? Na to se ptal Seznam.cz Výzkumník.

Jakou roli hraje internet ve světě seniorů? Většina dotázaných (63 %) bere on-line svět jako svého každodenního společníka. „Pro mnoho seniorů se internet stává jakýmsi denním rituálem, který prostě neodmyslitelně patří do jejich života. Denně se na něj připojuje 96 % internetově aktivních lidí starších 63 let. Možnost surfovat na internetu je pro ně i jakýmsi duševním cvičením, jak udržet mozek v chodu a zůstat i ve stáří aktivní,“ řekl Michal Buzek, vedoucí analytického oddělení ve společnosti Seznam.cz.

Seniori5

 Nejpočetnější skupina (53 %) dotázaných tráví na síti 2–3 hodiny denně. Většinu času využívají ke čtení a posílání e-mailů (94 %), přístupu ke zpravodajství (84 %) a vyhledávání informací (82 %) například o svých zálibách.

S jakými koníčky pomáhá seniorům internet (n=256):
Seniori6

„Velice populární jsou mezi staršími lidmi tzv. přeposílačky. Tedy e-maily, jejichž obsahem jsou různé zajímavosti, obrázky, upozorněni na novinky i zajímavé stránky. Celkem 80 % seniorů přeposílané e-maily dostává často a 95 % z nich je posílá i dál,“ doplnil Buzek. Naopak činností, která seniory příliš nebaví, jsou sociální sítě – časté využívaní Facebooku potvrdilo jen 27 % dotázaných. Zajímavostí je, že 11 % seniorů používá on-line prostředí pro pracovní a výdělečné aktivity.

Seniori4

Jaké byly začátky s internetem?

Největší skupina (43 %) se s internetem potkala až v důchodu. Nejčastěji jim ho doporučily děti nebo oni sami k technice vždycky aspoň trošku tíhli. Podle Seznam.cz Výzkumníka si většina seniorů vyzkoušela internet už před 9,5 lety a doma si ho zařídili až rok po své první zkušenosti s ním. Celkem 37 % z nich se vydalo do kyberprostoru už v dobách své pracovní kariéry. Uvádí, že to byla nutnost spojená s jejich prací. Dalších 20 % začalo s internetem rovněž ještě v produktivním věku, ale čistě z osobního zájmu.

Kdy jste se seznámili s internetem? (n=493)
Seniori1

 

Sdílet článek:
Autor:
Václav Dobiáš

Vedoucí internetového oddělení

 dobias.vaclav@eabm.cz
 +420 777 027 504

Novinky eABM

Novinky nejen ze světa IT
Václav Dobiáš | 16. kvě 2025

V dnešních novinkách Microsoft Teams najdete novinky nejen za duben, ale i novinky, které Microsoft představil na konferenci Enterprise Connect 2025. Můžete se tak těšit na opravdu hodně zajímavých novinek. 

Petra Pachová | 7. kvě 2025

V dnešní digitální době, kdy se většina komunikace a obchodních transakcí přesouvá do online světa, se stává klíčovým nástrojem pro zajištění bezpečnosti a právní platnosti dokumentů digitální podpis. Remotesign je služba, která uživatelům umožňuje podepisování dokumentů na dálku, bez potřeby osobní přítomnosti nebo složitých postupů. 

František Fajna | 30. duben 2025

Phishing je podvodná metoda, kdy se útočník snaží získat vaše citlivé informace (hesla, čísla platebních karet apod.) tím, že se vydává za důvěryhodnou osobu nebo instituci. Často se používají e-maily, SMS (Smishing) nebo webové stránky, které vypadají legitimně.