Jací jsou internetově aktivní senioři? Na internetu tráví 2 až 3 hodiny denně

Jací jsou internetově aktivní senioři? Na internetu tráví 2 až 3 hodiny denně

Patříte k těm, kdo si myslí, že internet je doménou mladých? Možná vás překvapí, že počet seniorů na síti rok od roku roste. V současné době žije v České republice přes 2 miliony lidí starších 63 let. Necelá čtvrtina z nich se na internet připojuje alespoň jednou měsíčně. Podle dat Českého statistického úřadu bude v roce 2050 podíl lidí ve věku 65+ růst až na 31 % obyvatelstva, tedy lidé, kteří dnes považují internet za běžnou součást svých dnů.  Není tedy divu, že se mnoho marketérů začíná na tuto početnou skupinu pomalu zaměřovat. Jak používají senioři internet v běžném životě? Na to se ptal Seznam.cz Výzkumník.

Jakou roli hraje internet ve světě seniorů? Většina dotázaných (63 %) bere on-line svět jako svého každodenního společníka. „Pro mnoho seniorů se internet stává jakýmsi denním rituálem, který prostě neodmyslitelně patří do jejich života. Denně se na něj připojuje 96 % internetově aktivních lidí starších 63 let. Možnost surfovat na internetu je pro ně i jakýmsi duševním cvičením, jak udržet mozek v chodu a zůstat i ve stáří aktivní,“ řekl Michal Buzek, vedoucí analytického oddělení ve společnosti Seznam.cz.

Seniori5

 Nejpočetnější skupina (53 %) dotázaných tráví na síti 2–3 hodiny denně. Většinu času využívají ke čtení a posílání e-mailů (94 %), přístupu ke zpravodajství (84 %) a vyhledávání informací (82 %) například o svých zálibách.

S jakými koníčky pomáhá seniorům internet (n=256):
Seniori6

„Velice populární jsou mezi staršími lidmi tzv. přeposílačky. Tedy e-maily, jejichž obsahem jsou různé zajímavosti, obrázky, upozorněni na novinky i zajímavé stránky. Celkem 80 % seniorů přeposílané e-maily dostává často a 95 % z nich je posílá i dál,“ doplnil Buzek. Naopak činností, která seniory příliš nebaví, jsou sociální sítě – časté využívaní Facebooku potvrdilo jen 27 % dotázaných. Zajímavostí je, že 11 % seniorů používá on-line prostředí pro pracovní a výdělečné aktivity.

Seniori4

Jaké byly začátky s internetem?

Největší skupina (43 %) se s internetem potkala až v důchodu. Nejčastěji jim ho doporučily děti nebo oni sami k technice vždycky aspoň trošku tíhli. Podle Seznam.cz Výzkumníka si většina seniorů vyzkoušela internet už před 9,5 lety a doma si ho zařídili až rok po své první zkušenosti s ním. Celkem 37 % z nich se vydalo do kyberprostoru už v dobách své pracovní kariéry. Uvádí, že to byla nutnost spojená s jejich prací. Dalších 20 % začalo s internetem rovněž ještě v produktivním věku, ale čistě z osobního zájmu.

Kdy jste se seznámili s internetem? (n=493)
Seniori1

 

Sdílet článek:
Autor:
Václav Dobiáš

Vedoucí internetového oddělení

 dobias.vaclav@eabm.cz
 +420 777 027 504

Novinky eABM

Novinky nejen ze světa IT
Václav Dobiáš | 6. prosinec 2023

Společnost Microsoft oficiálně představuje nový Microsoft Outlook pro Windows, který naši technici používají delší dobu a mohou jej jedině doporučit.

Václav Dobiáš | 30. listopad 2023

Akční nabídka pro Prosinec 2023.

Václav Dobiáš | 29. listopad 2023

Dnes si představíme funkci Microsoft Teams, kterou moc lidí nezná a ani se moc nerozšířila. Přitom dokáže pro malé i střední firmy efektivně nahradit docházkový systém včetně plánovače směn. Nejen že ušetříte náklady, ale i značně zefektivníte plánování směn.