Windows XP používá 25 % uživatelů, Windows 8 zažily první propad

Windows XP používá 25 % uživatelů, Windows 8 zažily první propad

Přestože oficiální podpora Windows XP skončila už před čtyřmi měsíci, prastarý operační systém se stále ještě používá na 25 % počítačů. Další špatnou zprávou pro Microsoft je, že Windows 8 poprvé meziměsíčně ztratily část podílu na trhu. Nejde sice o nijak dramatický propad, ale i přesto může jít o varovný signál. Konkrétně se Windows 8 mezi červnem a červencem posunuly z 12,54 na 12,48 %.

 windows-cervenec-2014

Naopak Windows 7 se stále daří zvyšovat podíl, za poslední měsíc to bylo z 50,55 na 51,22 %. Nepopulární Windows Vista si také mírně polepšil z 2,95 na 3,05 %. V letošním roce zažily Windows propad jen v lednu a dubnu, v ostatních měsících mírně rostou na úkor OS X a Linuxu.

Sdílet článek:
Autor:
Václav Dobiáš

Vedoucí internetového oddělení

 dobias.vaclav@eabm.cz
 +420 777 027 504

Novinky eABM

Novinky nejen ze světa IT
František Fajna | 24. říjen 2025

Akční nabídka pro Červenec a Srpen 2025.

Václav Dobiáš | 21. říjen 2025

Linux ve firemním prostředí stále obklopuje spousta mýtů, polopravd a „zaručených“ zkušeností z dob, kdy vypalování CD byla vrcholná technologie. Přitom moderní Linux už dávno není doménou ajťáků v tričku s tučňákem, ale stabilním, bezpečným a plnohodnotným systémem, který používají firmy, banky, vládní úřady i kosmické agentury. Pojďme si projít 10 nejčastějších mýtů a ukázat, proč už dávno neplatí. 

František Fajna | 20. říjen 2025

Vážení zákazníci, dne 28.10.2025 je naše prodejna z důvodu dovolené uzavřena. Děkujeme za pochopení a budeme se na Vás těšit ve středu 29.10. Dohledové a helpdeskové centrum funguje bez omezení.