S ukončením podpory Windows XP řešil Mnichov, jakou alternativu dále zvolit, a která by uspokojila veškeré požadavky:
- Široký rozsah aplikac
- Spolupráce s jinými platformami
- Pravidelně aktualizované hardwarová podpora
- Nízké náklady na správu
Open source software nebyl nutně jasnou volbou. Hodně softwarové infrastruktury města používalo technologie společnosti Microsoft, z Microsoft Office maker napsané ve Visual Basicu, které spoléhaly na operačním systému Windows. Nebylo pochyb o tom, že v krátkodobém horizontu, bylo by to pro město Mnichov jednodušší zůstat s Microsoftem, ale po rozsáhlé analýze a zvážení jak krátkodobých tak dlouhodobých dopadů, bylo rozhodnuto pro open source řešení.
V roce 2006 začal mnichov s Debianem, v roce 2009 se následně přešlo na Ubuntu a nakonec v roce 2012 bylo přemigrováno na 12 000 Pc na open source řešení.
Přechodem od proprietárního softwaru na open source se podařilo Mnichovu ušetřit 6.8 milionu Eur za licence spol. Microsoft.
Podle Petera Hofmanna ( projektového manažera pro město Mnichov ):
"Přechod na LiMux / open source byl dlouhý, ale po několika letech používání linux splnil naše požadavky nejlépe. Nízké náklady, opensource, dobrá podpora hardwaru a aplikací, které potřebujeme - to byl jeden z rozhodujících prvků pro úspěch celého projektu. Nejdůležitější byla podpora našich politiků v průběhu celého projektu."