„Kniha má sloužit všem, kteří aktivně využívají Internet. Má pomoci najít odpověď na základní otázky, jaká práva a povinnosti má internetový uživatel, a naopak jaké povinnosti má vůči veřejnosti poskytovatel služeb. Je totiž jedno, zda zájemce provozuje internetové fórum, facebookovou stránku nebo začíná s vlastním start-upem. Otázka odpovědnosti je klíčová v porozumění tomu, jak se chovat, aby nedošlo k právním problémům. Tato kniha vznikla jako odpověď na potřeby české a slovenské praxe, které si s mnohými podobnými otázkami nevěděly a stále neví rady,“ dodává ke knize její autor Martin Husovec.
„Předkládaná publikace přináší velmi komplexní, ale přesto stále srozumitelný přehled o odpovědnosti jednotlivých subjektů na Internetu, ať již jde o vyhledávače, poskytovatele hostingových služeb nebo obsahu, a to velmi aktuálně z pohledu českých i slovenských zákonů. Česká a Slovenská republika si jsou nadále velmi blízko, řada uživatelů se může potýkat s totožnými problémy v obou zemích. Zajímavé rovněž může být porovnání způsobu, jak se s řešením stejné situace či problému vypořádali zákonodárci,“ píše v knižní předmluvě Zuzana Průchová, právnička sdružení CZ.NIC.
Edice CZ.NIC je jedním z řady osvětových projektů správce české národní domény. Cílem tohoto projektu je vydávat odborné, ale i popularizační publikace spojené s Internetem a jeho technologiemi. První publikací vydanou již v roce 2008 bylo druhé vydání populární knihy IPv6 od Pavla Satrapy (na stránkách Edice CZ.NIC najdou zájemci již její třetí vydání). Po ní následovaly publikace Pro Git Scotta Chacona, Ponořme se do Python(u) 3 od Marka Pilgrima, Báječný svět elektronického podpisu Jiřího Peterky, Tvorba open source softwaru od Karla Fogela, Internet jako objekt práva od Jána Matejky a Buď pánem svého prostoru od autorů Linda McCarthy a Denise Weldon-Siviy. Vedle tištěných verzí vychází v této edici současně i elektronická podoba knih. Více informací najdou zájemci na internetové adrese https://knihy.nic.cz.