Lipsko přechází na OpenOffice a LibreOffice

Lipsko přechází na OpenOffice a LibreOffice

Německé město Lipsko přechází na kancelářské balíky Apache OpenOffice a LibreOffice. Nyní už běží na většině z 4 300 počítačů. Cílem migrace je snížit náklady a odstranit závislost na dodavateli.

 V německém městě Lipsko (Leipzig) se rozhodli přejít na svobodné kancelářské balíky Apache OpenOffice a LibreOffice. Migrace je z hlediska počtu počítačů již za polovinou – na počátku letošního roku byly tyto balíky nainstalovány na 2 792 z celkových 4 300 počítačů. Po skončení migračního procesu (2017) se očekává pokles nákladů o 100 tisíc eur ročně.

Město se k přechodu rozhodlo s cílem snížit náklady a odstranit závislost na dodavateli (vendor lock-in). Dalším důvodem byl ale výsledek auditu z roku 2010, kdy dodavatel neuznal licence k proprietárnímu balíku zaregistrované a používané městskou společností Lecos (která zodpovídá za IT ve městě) a donutil tuto společnost zaplatit vysokou pokutu.

Lars Greifzu z firmy Lecos to komentoval, že „na celém světě jen jen pár lidí, kteří jsou schopni chápat a snad i vysvětlit licenční podmínky (k proprietárnímu balíku).“ Město přechází také na formát OpenDocument. „Požadujeme od našich smluvních partnerů, aby ODF také používali,“ doplnil k tomu Greifzu.

Sdílet článek:
Autor:
Václav Dobiáš

Vedoucí internetového oddělení

 dobias.vaclav@eabm.cz
 +420 777 027 504

Novinky eABM

Novinky nejen ze světa IT
Václav Dobiáš | 17. duben 2025

Jednou z velice málo známých metod přihlašování uživatelů, je pomocí QR kódů, které zcela zjednodušuje práci na sdílených zařízeních. Dneska si tuto metodu představíme, její výhody i případná rizika.  

Václav Dobiáš | 10. duben 2025

V době, kdy hybridní práce přechází z dočasného řešení do standardu, přichází Microsoft s inovativní platformou Microsoft Places. Tato služba, která je součástí ekosystému Microsoft Teams, není jen dalším nástrojem pro plánování schůzek, ale promyšleným řešením pro efektivní správu sdílených pracovních prostor a týmové spolupráce. 

Václav Dobiáš | 3. duben 2025

Offboarding, neboli proces ukončení pracovního poměru se zaměstnancem, se často omezuje pouze na administrativní kroky, jako je předání svěřeného majetku, posledních dokumentů či vyrovnání dovolené. Z pohledu IT je však klíčové věnovat dostatek pozornosti také bezpečnosti firemních systémů a dat. Pokud by se odcházejícímu zaměstnanci ponechal přístup k interní síti, aplikacím a databázím, mohlo by to vést k ohrožení citlivých informací i narušení integrity systémů.