Jak na NIS2 se systémem ZABBIX

Jak na NIS2 se systémem ZABBIX

Evropská unie neustále posiluje svou kybernetickou bezpečnost a jedním z klíčových kroků je směrnice Network and Information Security (NIS2). Tato směrnice zavádí nové požadavky na ochranu kritické infrastruktury a klíčových sektorů před kybernetickými hrozbami. V dnešním článku si představíme, jak vám může s řešením NIS 2 pomoci aktivní monitoring pomocí systému Zabbix.  

Níže uvádíme sedm hlavních požadavků směrnice NIS2 a způsob, jakým může systém Zabbix pomoci tyto požadavky splnit. 

1: Analýza rizik a zajištění bezpečnosti informačních systémů

Zabbix je navržen tak, aby detekoval anomálie, podezřelé aktivity, přetížení zdrojů, výpadky a další varovné signály. Umožňuje monitorovat využití šířky pásma, metriky síťových rozhraní a sledovat integritu důležitých souborů, včetně hesel a konfiguračních souborů. Monitorování kritických služeb, jako jsou firewally, je intuitivní, stejně jako kontrola otevřených portů a nezabezpečených webových stránek. Zabbix také sleduje senzory v datových centrech pro detekci fyzických narušení bezpečnosti a umožňuje nastavit přizpůsobené výstrahy pro specifické události. 

2: Postupy pro řešení bezpečnostních incidentů

Zabbix poskytuje monitorování v reálném čase a upozorňuje administrátory na potenciální incidenty. Udržuje komplexní historii logů pro analýzu příčin a podporuje více komunikačních kanálů pro hlášení incidentů. Díky integracím nebo API může sdílet data o incidentech s externími systémy a zobrazovat přizpůsobené dashboardy a zprávy o probíhajících incidentech.

3: Plány pro zálohování, obnovu po havárii a krizové řízení 

Zabbix podporuje platformy jako Veeam, Bacula a umožňuje monitorovat procesy zálohování a sledovat úložiště a využití záložních serverů. 

4: Bezpečnost dodavatelského řetězce 

Administrátoři Zabbixu mohou monitorovat služby třetích stran a závislosti (např. API nebo knihovny) z hlediska dostupnosti a výkonu. Systém upozorňuje na potenciální zranitelnosti nebo narušení služeb v dodavatelském řetězci a umožňuje sledovat služby a reportovat plnění SLA, čímž udržuje uživatele neustále informované o plnění předdefinovaných SLA. 

5: Bezpečnost při akvizici, vývoji a údržbě informačních systémů 

Se Zabbixem lze snadno sledovat verze softwaru a kontrolovat zastaralé komponenty díky integraci s externími nástroji pro kontrolu zranitelností. 

Pozn.: Přestože Zabbix toto umožňuje, doporučujeme zvolit pro toto komplexnější řešení SIEM. 

6: Politiky a postupy týkající se kryptografie a šifrování 

Zabbix umožňuje organizacím komplexně monitorovat platnost šifrovacích certifikátů a včas upozorňuje na jejich expiraci. 

7. Implementace vícefaktorové autentizace (MFA) a zabezpečené komunikace

Zabbix je navržen tak, aby monitoroval výkon a dostupnost poskytovatelů identit (IdP) pomocí jejich API pro dotazování na MFA politiky a události přihlášení uživatelů. Systém také monitoruje logy týkající se událostí spojených s MFA a poskytuje přizpůsobené dashboardy pro sledování autentizačních procesů.

Pomocí systému Zabbix vám pomůžeme vyřešit několik důležitých bodů, požadovaných směrnicí NIS 2. Neočekávejte od systému Zabbix, že vyřeší všechny požadavky NIS 2, ale je jedním z systému, který pomůže s řešením NIS2.

 

Chcete se dozvědět více?

Kontaktujte nás pro bezplatnou konzultaci na obchod@eabm.cz nebo telefonicky na 777 027 509.

Sdílet článek:
Autor:
Václav Dobiáš

Vedoucí internetového oddělení

 dobias.vaclav@eabm.cz
 +420 777 027 504

Novinky eABM

Novinky nejen ze světa IT
Václav Dobiáš | 22. kvě 2025

Evropská unie neustále posiluje svou kybernetickou bezpečnost a jedním z klíčových kroků je směrnice Network and Information Security (NIS2). Tato směrnice zavádí nové požadavky na ochranu kritické infrastruktury a klíčových sektorů před kybernetickými hrozbami. V dnešním článku si představíme, jak vám může s řešením NIS 2 pomoci aktivní monitoring pomocí systému Zabbix.  

Václav Dobiáš | 16. kvě 2025

V dnešních novinkách Microsoft Teams najdete novinky nejen za duben, ale i novinky, které Microsoft představil na konferenci Enterprise Connect 2025. Můžete se tak těšit na opravdu hodně zajímavých novinek. 

Petra Pachová | 7. kvě 2025

V dnešní digitální době, kdy se většina komunikace a obchodních transakcí přesouvá do online světa, se stává klíčovým nástrojem pro zajištění bezpečnosti a právní platnosti dokumentů digitální podpis. Remotesign je služba, která uživatelům umožňuje podepisování dokumentů na dálku, bez potřeby osobní přítomnosti nebo složitých postupů.