Aktualizace CMS systému Joomla na verzi 4

Aktualizace CMS systému Joomla na verzi 4

Redakčnímu systém Joomla ve verzi 3 končí podpora k 17. Srpnu 2023. Po tomto datu již nebude k dispozici bezpečnostní aktualizace, podobně jako u operačního systému Windows. Doporučujeme provést upgrade na novější verzi Joomla 4.

Redakční systém Joomla

Redakční systém Joomla patří mezi světově nejrozšířenější systém, který používají tvůrci pro malé webové prezentace, až po obrovské korporátní řešení. I my jsme se před roky rozhodli pro tento skvělý redakční systém a dnes jsme můžeme konstatovat, že jsme specialisty na Joomlu.

 

Upgrade na Joomla 4

Postup upgradu není úplně jednoduchý, a ne vždy je úspěšný standardním postupem. Administrátor by jej neměl sám provádět, ale měl by se obrátit na specialisty.

 

Postup upgradu:

 • Kontrola aktuální verze Joomly
  Případna aktualizace Joomly a všech rozšíření na poslední verzi.
 • Kontrola technických parametrů hostingu
  Joomla 4 má vyšší minimální požadavky na provoz a je třeba je dodržet.
 • Záloha
  Před upgradem je potřeba udělat kompletní zálohu, pokud by se upgrade nepovedl.
 • Ověřte verzi databáze Joomly
  Opětovně musí být poslední verze.
 • Vyprázněte koš
  Doporučení je vypráznit koš, aby případné smazané položky nezpůsobily nějaký problém.
 • Prověřte rozšíření Joomly
  Zkontrolujte nainstalovaná rozšíření a pokud nejsou používaná, doporučujeme je smazat. U rozšíření, které potřebujete nadále používat, zkontrolujte, zda existuje verze i pro Joomlu 4.
 • Zapněte error reporting
  Pro řešení případných problémů je potřeba dokázat analyzovat případné chyby. Z tohoto důvodu je doporučeno přepnout error reporting na maximum.
 • Aktualizujte na Joomla 4
  Kromě samotné Joomly i rozšíření, jazykové balíčky, …
 • Vyřešte chyby a problémy
  Nejčastější problémy jsou s šablonami, kdy Joomla 4 změnila technické některé částí. Oprava šablony naštěstí jde vyřešit poměrně jednoduše.

Pokud se nepovede aktualizace, nezbyde Vám nic jiného, než obnovit data ze zálohy.

U malých, málo navštěvovaných stránek lze upgrade udělat reálně za provozu. U větších webů či webů s vyšší návštěvnosti se doporučuje upgrade provádět na klonu pod nějakou subdoménou. Sice příprava zabere trochu více času, ale upgrade se pak dělá bez výpadku.

 

Kolik Vás bude upgrade stát?

Bohužel dopředu nelze říci, kolik času takový upgrade zabere. Liší se to doslova web od webu.

 

Malý web

Časová náročnost: 3 – 4 hodiny
(Včetně kompletní zálohy) 
Cena od: 4000

Střední web

Časová náročnost: 4 – 6 hodiny
(Včetně kompletní zálohy) 
Cena od: 6000

Velký web

Časová náročnost: individuálně
(Upgrade na subdoméně) 
Cena od: Individuální

 

Po upgradu doporučujeme provést krátké školení na novou administraci. Pro zkušené administrátory to je otázka 30 minut, pro ostatní do 1 hodiny.

 

Chcete upgradovat Joomlu?

Chcete-li upgradovat Joomlu na novou verzi popřípadě se na něco zeptat napište nám na e-mail helpdesk@eabm.cz nebo volejte na 777 027 509.

Sdílet článek:
Autor:
Václav Dobiáš

Vedoucí internetového oddělení

 dobias.vaclav@eabm.cz
 +420 777 027 504

Novinky eABM

Novinky nejen ze světa IT
Václav Dobiáš | 26. září 2023

Hezké fotky prodávají. Při realizaci www projektů. často řešíme, že klient nemá pěkné fotky nebo jsou v naprosto špatné kvalitě. Samozřejmě, můžeme šáhnout do různých placených i neplacených fotobank, ale nejvíce nás potěší, když dostanete naprosto skvělé fotky. I díky tomu mohl vzniknout další miniweb, který se opravdu povedl právě díky fotkám.

Václav Dobiáš | 3. září 2023

Acer, ve spolupráci s českými školami, pro vás natočil videa ilustrující nasazení Acer Chromebooků ve výuce. Jak se s nimi pracuje studentům i učitelům? Jaká zařízení se osvědčila a proč si vybrali právě Chromebooky Acer? To vše dozvíte z následujících videí.

Václav Dobiáš | 30. srpen 2023

TravelMate řady P je tenký a lehký pracovní notebook pro profesionály na cestách. Je vybaven technologií Intel vPro® s platformou Intel® Evo™, díky čemuž zajišťuje rychlý výkon s nízkou spotřebou energie za účelem delší výdrže baterie, takže vám poskytne možnost bezproblémové a bezpečné hybridní práce, ať už jste kdekoli.