Malware kampaň Windigo

Malware kampaň Windigo

Odborníci z ESETu ve spolupráci s CERT-Bund, CERNem (European Organization for Nuclear Research) a dalšími organizacemi odhalili rozsáhlý případ zneužití UNIX serverů. Útok „Windigo“, pojmenovaný po mýtické bytosti původních obyvatel Ameriky, postihl přes 25.000 serverů, které denně posílaly 35 miliónů zpráv s nevyžádaným obsahem. Laicky řečeno servery spamovaly „o sto šest“.

To však nebylo vše. Obsahem zpráv byly také odkazy na podvodné stránky, které obsahovaly další škodlivý kód. Ušetřeni nebyli ani uživatelé Maců, kterým se zobrazovala reklama na seznamovací služby a majitelé iPhonů, kteří byli přesměrování na stránky s dospělým XXX obsahem. Na nachytené uživatele byl přichystán balíček různých škodlivých kódů od Linux/Ebury (OpenSSH backdoor, který vykrádá uživatelská jména a hesla), Linux/Cdorked, Perl/Calfbot, Linux/Onimiki, Win32/Glubteba.M až pro Win32/Boaxxe.G.

Kampaň cílila na různé operační systémy, kdy jasně dominovala platforma od Microsoftu, nicméně hned v závěsu se umístil mezi IT specialisty tolik oblíbený Linux.

Mimo výše uvedené OS překvapilo 23 uživatelů Windows 98 a jeden uživatel archaických Windows 95.

Pokud patříte mezi správce serverů nebo webmastery, kteří UNIX platformu používají, zkuste použít tento příkaz. Pomůže vám zjistit, zda je či není server zapojen do Windigo kampaně.

$ ssh -G 2>&1 | grep -e illegal -e unknown > /dev/null && echo "System clean" || echo "System infected"

Podle našich zjištění operace běžela bez většího povšimnutí Windigo minimálně dva a půl roku. Pokud by vás zajímal podrobný popis a analýza celé kampaně, včetně kroků k odstranění nákazy, podívejte se do dokumentace (eng.).

Sdílet článek:
Autor:
Václav Dobiáš

Vedoucí internetového oddělení

 dobias.vaclav@eabm.cz
 +420 777 027 504

Novinky eABM

Novinky nejen ze světa IT
Václav Dobiáš | 16. kvě 2025

V dnešních novinkách Microsoft Teams najdete novinky nejen za duben, ale i novinky, které Microsoft představil na konferenci Enterprise Connect 2025. Můžete se tak těšit na opravdu hodně zajímavých novinek. 

Petra Pachová | 7. kvě 2025

V dnešní digitální době, kdy se většina komunikace a obchodních transakcí přesouvá do online světa, se stává klíčovým nástrojem pro zajištění bezpečnosti a právní platnosti dokumentů digitální podpis. Remotesign je služba, která uživatelům umožňuje podepisování dokumentů na dálku, bez potřeby osobní přítomnosti nebo složitých postupů. 

František Fajna | 30. duben 2025

Phishing je podvodná metoda, kdy se útočník snaží získat vaše citlivé informace (hesla, čísla platebních karet apod.) tím, že se vydává za důvěryhodnou osobu nebo instituci. Často se používají e-maily, SMS (Smishing) nebo webové stránky, které vypadají legitimně.