Základy tvorby bezpečných hesel

Základy tvorby bezpečných hesel

V předchozím článku jsme se podívali na 100 nejvíce používaných hesel, přičemž ani jedno z uvedených hesel byste neměli v žádném případě používat. Proto si dnes představíme 5 pravidel pro bezpečnou tvorbu hesel.

1. Používejte složitá hesla

Složité heslo je takové, které obsahuje alespoň 12 znaků a pestrou kombinaci velkých a malých písmen, číslic a symbolů. Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak vytvořit složitá hesla je použít bezpečný generátor hesel. Můžeme doporučit například Generátor hesel - Internetový obchod Chrome (google.com)

2. Nikdy nepoužívejte hesla opakovaně

Jedno heslo pro více účtů je pro hackery zlatý důl. Pokud by byl kompromitován pouze jeden z účtů, považujte všechny ostatní účty za ohrožené.

3. Pravidelně aktualizujte hesla

Bezpečnostní experti doporučují měnit hesla každých 90 dní, abyste udrželi své účty v bezpečí a zabránili útokům zlých hráčů.

4. Kontrolujte sílu hesel

Pravidelně vyhodnocujte stav svých hesel. Zjistěte slabá, opakovaně používaná nebo stará hesla a posilte svou on-line bezpečnost novými, komplexními hesly. Pro kontrolu můžete použít ověřené nástroje například
https://passwords.google.com/checkup/start

Zda nebylo Vaše heslo prolomeno můžete ověřit na této adrese Have I Been Pwned: Check if your email has been compromised in a data breach

5. Používejte správce hesel

Používání správce hesel k bezpečnému ukládání hesel a přístupu k nim je nejjednodušší a nejefektivnější způsob, jak zvýšit celkovou bezpečnost on-line. Můžeme doporučit tyto správce hesel

Sdílet článek:
Autor:
Václav Dobiáš

Vedoucí internetového oddělení

 dobias.vaclav@eabm.cz
 +420 777 027 504

Novinky eABM

Novinky nejen ze světa IT
František Fajna | 11. listopad 2024

Potřebujete notebook pro práci, školní počítač pro děti nebo zařízení pro celou rodinu? V naší nabídce naleznete široký výběr kvalitních produktů za skvělé ceny.

Václav Dobiáš | 30. říjen 2024

Jednou z našich klíčových služeb, kterou našim klientům poskytujeme, je monitoring a aktivní řešení vzniklých problémů. Dnes vám přinášíme ukázku z praxe, kdy se klienti o problému nejen nedozvěděli, ale ani je výpadek díky naší službě monitoringu nijak v provozu neomezil.

Václav Dobiáš | 22. říjen 2024

Pokud jste někdy používali Google Workspace, možná jste se setkali s možností zápisu e-mailu se znakem “+” v adrese, například dobias.vaclav+eabm@eabm.cz. Možná ale nevíte, že tato funkce je dostupná také v Microsoft 365.