Ransomware stále útočí

Ransomware stále útočí

O ransomwaru, dlouhodobě nejhorším ohrožení Vašich dat, se již delší dobu moc nemluví. To však neznamená, že by se dál nešířil a nenapadal firemní data. Neoficiálně se uvádí, že denně je provedeno 1000 – 1200 úspěšných ransomware útoků.

Až 1200 úspěšných útoků denně

Hned na začátku musíme říci, že se jedná pouze o neoficiální číslo. Úspěšné ransomware útoky se jen málokdy dostanou na veřejnost.

1200 úspěšných ransomware útoků se může, v globálním měřítku zdát, jako velice malé procento. Pokud si to však přepočtete na roční úspěšnost, jedná se již o 365 000 až 438 000 úspěšných útoků a to není málo, hlavně když si uvědomíte, že jen málokdy se úspěšný útok dostane jen na jediné zařízení. Bohužel, častěji je úspěšně napadena celá firemní síť.

Nepodceňujte bezpečnost

IT bezpečnost není radno nikterak podceňovat. Bohužel již nestačí mít zabezpečené servery, sítě, firewally a koncové stanice, v dnešní době je pomalu nejvíce důležité vzdělávání Vašich pracovníků, aby se sami nevystavili útoku zvenčí.

10 pravidel pro bezpečnou firemní síť

  1. Mít na počítačích kvalitní bezpečnostní software
  2. Přístup do sítě z internetu pouze přes VPN
  3. Na routeru mít povolené jen nezbytné porty
  4. Servery mít v tzv. DMZ
  5. Sítě rozdělené do samostatných oddělených sítí
  6. Mít správně nastavená oprávnění přístupu na servery a aplikace
  7. Aktualizované servery, počítače a všechny aktivní síťové prvky
  8. Bezpečné řešené zálohy důležitých dat
  9. Neustále vzdělávat své pracovníky
  10. Kvalitní IT tým

 

Zabezpečení sítě na 100 %

Nevíte, zda je Vaše síť v bezpečí, či jen chcete proškolit své pracovníky? Neváhejte nás kontaktovat na 777 027 509 nebo emailem na info@eabm.cz

Sdílet článek:
Autor:
Václav Dobiáš

Vedoucí internetového oddělení

 dobias.vaclav@eabm.cz
 +420 777 027 504

Novinky eABM

Novinky nejen ze světa IT
Dan Bača | 4. prosinec 2022

Mobilní telefon se stal nezbytnou součástí našeho běžného života. Bohužel si většina z nás neuvědomuje, že i mobilní telefon může být jednoduše napaden virem či jiným škodlivým kódem. Bez dostatečného zabezpečení se tak útočník může dostat ke všem datům (dokonce i firemním umístěných v cloudu), ale třeba i do mobilní banky.

Václav Dobiáš | 1. prosinec 2022

Akční nabídka pro měsíc prosinec 2022.

Václav Dobiáš | 27. listopad 2022

Občas se e-mailem posílají přílohy, které není možné v Outlooku otevřít ani stáhnout. Přitom se ale nejedná o nijak závadné soubory, ale často například ukázky kódu.