Platíte přes internet a stále používáte Windows XP? Měli byste se mít na pozoru.

Platíte přes internet a stále používáte Windows XP? Měli byste se mít na pozoru.

Používání Windows XP i po skončení jeho podpory může znamenat riziko při používání internetového bankovnictví, on-line platbách a podobně.

Popularita internetového bankovnictví v Česku strmě stoupá. Podle průzkumu společnosti Ernst & Young z roku 2012 jej využívají tři čtvrtiny obyvatel Česka. Stejně tak rychle roste popularita nakupování přes internet. Podle údajů ČSÚ nakoupily v roce 2013 na internetu více než 3 miliony Čechů. Ti provedli více než 9 milionů plateb. Patříte mezi ně také? A používáte vy nebo někdo z vašich blízkých stále operační systém Windows XP? V tom případě byste se měli mít na pozoru. Pokud jej budete používat i po 8. dubnu 2014, kdy skončí jeho podpora, můžete se vystavit značnému riziku. Může totiž dojít k ohrožení bezpečnosti vašeho internetového bankovnictví, ke zneužití informací o vašich platebních kartách nebo vašich osobních údajů.

Nepomáhejte útočníkům

Ukončení podpory dne 8. dubna 2014 znamená, že již nebudou vydávány aktualizace opravující možné bezpečnostní zranitelnosti systému. I když je možné, že někteří výrobci bezpečnostního softwaru budou vydávat aktualizace na své produkty určené pro Windows XP i po skončení podpory, nebudou schopni eliminovat rizika spojená s nezáplatovanými chybami ve Windows XP. „S antivirem to bude jako pořídit si velmi bezpečné vchodové dveře do domu, ale klíč od nich schovat pod rohožku,“ uvádí Lukáš Křovák, manažer divize Windows Client společnosti Microsoft v České republice.

V počítačích většiny uživatelů se nachází celá řada velmi citlivých informací. Lidé si tam ukládají různé přístupové údaje, hesla či osobní informace. Kybernetičtí útočníci se přitom zaměřují právě na získání takovýchto informací a využívají k tomu jakákoli slabá místa, která se jim podaří objevit. Pokud by takové slabiny našli ve Windows XP, mohou získat přístup k vašim datům, a skrze ně třeba i k vašim penězům. Pokud se ale útočníkům podaří na váš počítač s využitím nějaké bezpečnostní mezery nainstalovat škodlivý software, například keylogger, bude jim počítač odesílat citlivé informace, které uživatel napadeného počítače napíše na klávesnici. Útočník tak například získá hesla k e-mailům, údaje o bankovní kartě nebo přístupové údaje k internetovému bankovnictví.

V online světě pak takový útočník může skoro vše. Přihlásit se do internetového bankovnictví uživatele a libovolně disponovat s jeho účtem, s pomocí údajů z jeho platebních karet zase jeho jménem nakupovat. Prostřednictvím přístupu k e-mailovým účtům či on-line úložištím může získat i další informace jako třeba rodné číslo, čísla dokladů a další informace, které čas od času každý do e-mailu uvede. Hypoteticky tak může dokonce ukrást identitu napadeného. Pro firemní uživatele pak může používání Windows XP bez dalších bezpečnostních aktualizací znamenat nejen možné zneužití citlivých obchodních informací útočníky, ale také nesplnění různých certifikačních procesů, ať již jde o normu ISO nebo některé další standardy.

Nový Windows a Office – vyšší bezpečnost i produktivita

Přechod na novější verze systému Windows a sady Office přináší mnoho výhod nejen v oblasti bezpečnosti, která je například u Windows 8.1 až 6krát vyšší než u Windows XP, ale také v oblasti využití počítače. S nákupem nového zařízení získávají uživatelé výkonnější hardware, kde je rychlost spouštění aplikací, webových stránek nebo otvírání různých typů dokumentů patrné hned na první pohled. Díky možnosti dělat tyto běžné úkoly v počítači rychleji tak lze denně snadno ušetřit až 10 minut neproduktivního času. To představuje za rok zhruba 1 pracovní týden, který můžete místo práci věnovat třeba sportu nebo rodině. Prostě tomu, co vás baví.

Buďte opatrní při nákupu upgrade licencí Windows

V souvislosti s ukončením podpory zaznamenala společnost Microsoft také zvýšenou nabídku nelegálních nebo padělaných kopií systému Windows 7 a Windows 8. Zákazníci by měli při nákupu licencí systému Windows být opatrní a kupovat systém Windows pouze z oficiálních zdrojů a distribučních kanálů společnosti Microsoft. Zároveň by se měli zdržet stahování systému Windows z různých peer-to-peer sítí nebo úložišť dat, kde je vysoká pravděpodobnost, že instalace systému Windows byla upravena a může obsahovat nežádoucí software.

Sdílet článek:
Autor:
Václav Dobiáš

Vedoucí internetového oddělení

 dobias.vaclav@eabm.cz
 +420 777 027 504

Novinky eABM

Novinky nejen ze světa IT
František Fajna | 16. duben 2024

Potřebujete nový web? Váš starý web už je přeci jen příliš starý? Neumí to, co aktuálně potřebujete? Nefunguje vám komunikace s dodavatelem původního webu a chcete to změnit?

František Fajna | 9. duben 2024

Potřebujete notebook pro práci, školní počítač pro děti nebo zařízení pro celou rodinu? V naší nabídce naleznete široký výběr kvalitních produktů za skvělé ceny.

František Fajna | 3. duben 2024

Získejte pozornost a působivý vzhled na Vašich webových stránkách pomocí ikon. Přidáním ikon do designu nejen zvýšíte atraktivitu vašich stránek, ale také usnadníte navigaci pro vaše návštěvníky.