Doménová jména
Abychom pochopili, co vlastně www na začátku webu znamená, je potřeba si prvně v krátkosti vysvětlit základní pojmy doménových jmen.
- Domény nejvyššího řádu (tzv. TLD)
Jedná se primárně o národní domény jako jsou např. .CZ, .DE, .SK či generické domény jako např. .ORG, .INFO - Doménová jména (domény druhé úrovně)
Jedná se o doménová jména, která lze zakoupit - jako např. eabm.cz, seznam.cz a podobně - Doménová jména 3. a nižší úrovně
Před domény druhé úrovně lze vytvářet další názvy jako je právě www.eabm.cz, helpdesk.eabm.cz, obchod.eabm.cz a další.
Obecně pak platí, že čím nižší úroveň doménového jména, tím horší má web pozici u vyhledávačů. Domény 3. úrovně jsou historicky bez penalizací, v případě 4. úrovně a nižší to již tak dobré není.
eabm.cz vs www.eabm.cz
Osobně doporučuji u nových projektů volit variantu bez www, jako je to např. u našich internetových stránek, kde hlavní doménou je varianta bez www (https://eabm.cz). U webů, které mají delší historii a jako primární doménu mají s www je vhodné tento název zachovat.
Přesměrování
V žádném případě se nemusíte bát, že by Vás návštěvníci na webu nenašli. Standardem je tzv. přesměrování. To značí, že pokud někdo do vyhledávače dá adresu s www či bez www je návštěvník přesměrován na správnou variantu aniž by to poznal.
Google Chrome nezobrazuje www
Google Chrome začal od verze 76 skrývat nejen protokol (http a https) ale také subdoménu (či doménu 3. úrovně) www.
Domény 4. úrovně
Pro produkční (funkční) internetové stránky by se vůbec neměly používat domény 4. úrovně. Tedy ani varianty ve stylu: www.obchod.eabm.cz. V těchto případech doporučujeme zakoupit pro tyto weby samostatné domény.
Potřebujete poradit?
Plánujete nákup domény, používáte domény 4. či vyšší třídy nebo jen řešíte špatnou dohledatelnost Vašeho webu? Neváhejte se na nás kdykoliv obrátit na 777 027 509 či info@eabm.cz.