Aktivní monitoring Windows serverů

Aktivní monitoring Windows serverů

V dnešní době závisí na fungování IT technologií každá společnost. Je důležité, aby tato zařízení, ať už se jedná o servery, datová úložiště, či jiné IT periferie správně fungovala, byla vždy v aktuální verzi, správně nakonfigurována, zabezpečena a mnoho dalšího – z tohoto důvodu je dobré IT technologii neustále 24 hodin denně monitorovat.

 Monitoring lze rozdělit do dvou skupin:

  1. Aktivní monitoring - v pravidelném intervalu se na server přistupuje a kontroluje se jeho stav
  2. Pasivní monitoring – automatizované sledování pomocí speciálních monitorovacích systému.

img

Jak probíhá aktivní monitoring?

V dnešním článku se budeme zabývat právě touto otázkou.

U každého serveru máme jasně definovaný interval pravidelných kontrol. Při každé kontrole se zjištěné nedostatky evidují v reportu, jsou následně zapsány do informačního systému a přiděleny specialistovi na daný problém. Hlavními parametry, které kontrolujeme jsou:

  1. aktualizace OS – je důležité mít nainstalovány nejnovější aktualizace (hlavně z důvodu bezpečnosti), které reaguji na aktuální bezpečnostní hrozby,
  2. zdroje serveru - využití paměti RAM, vytíženost CPU a síť. provozu,
  3. úložiště serveru – kontrolujeme, zda je velikost jednotlivých disků ve stanovených mezích – pokud se jedná o fyz. server, je nutno kontrolovat stav pole RAID,
  4. stav brány firewall – zda je aktivní v daném síť. profilu, kontrola pravidel brány firewall,
  5. kontrola záloh – kontrolují se zálohy systému a zálohy dat,
  6. bezpečnostní řešení – kontrolujeme, zda se na discích nevyskytují viry či nechtěné aplikace.

U každého serveru je kontrola specifická a upravena dle důležitosti a účelu, ke kterému server slouží.

Chcete mít svůj server v bezpečí a neustále pod ochranou?

V případě zájmu či dotazů neváhejte kontaktovat pracovníky naší společnosti na čísle 777 027 509, případně emailem na obchod@eabm.cz.

Sdílet článek:
Autor:
Daniel Vozňak

microsoft specialista / virtualizace VMware

 voznak.daniel@eabm.cz
 

Novinky eABM

Novinky nejen ze světa IT
Dominik Fenár | 24. březen 2019

Říká se, že kdo dnes není na internetu, jako by vůbec neexistoval. Avšak když už si zhotovíte webové stránky, je třeba o ně dbát a rozvíjet je. I když se může jednat pouze o vedlejší zdroj Vašich klientů, webová stránka Vás neustále prezentuje a je v jistém slova smyslu Vaší online vizitkou. Zkrátka je nutné, aby ony stránky “šly s dobou”. A přesně z tohoto důvodu jsme nyní omladili stránky firmy Bennisoft.

Martin Holeček | 19. březen 2019

Dovolte nám informovat Vás o snídani s Microsoftem, které jsme se v minulém týdnu zúčastnili. V rámci této "pracovní snídaně" jsme Vám společně připravili ukázku praktického využití Microsoft Office 365 ve firemním prostředí a práci v týmu. Na tuto akci jsme pozvali naše klienty. Ti mohli na vlastní oči vidět zlepšení, která by jim nasazení Office 365 ve firmě přineslo. Všem zúčastněným se akce velice líbila a již zvažují implementaci Office 365 v jejich společnosti.

Dominik Fenár | 17. březen 2019

Nové notebooky Acer TravelMate B byly speciálně navrženy pro použití ve školách a na cestách. Jsou výkonné, odolají nárazu i polití a mají velkou výdrž.