Jak zabezpečit firemní router a síť

Jak zabezpečit firemní router a síť

V předchozím článku jsme se věnovali domácím sítím, které jsou často zcela nezabezpečené a hackery zneužívané k Dos či DDos útokům. Bezpečnost routerů a sítí však často opomíjejí i firmy, u kterých mohou útoky způsobit mnohem větší škody.

eabm secure company network wide

Jak zabezpečit firemní router a síť?

 1. Výběr správného routeru
  I v tomto případě je nejdůležitějším prvkem výběr správného routeru. Obyčejné routery nemají veškeré konfigurační možnosti, ale především nemají dostatečnou propustnost dat, takže Vaše síť nebude v případě potřeby dostatečně rychlá.
   
 2. Konfigurace firewallu
  Hned jako první je vždy potřeba správně nakonfigurovat firewall - zablokovat veškeré služby dostupné z internetu, jako jsou např. SSH, FTP, HTTP, SMTP.

 3. Konfigurace sítě a rozsahů DHCP
  V domácnosti Vám vystačí jeden rozsah DHCP. V rozsáhlejších sítích je důležité rozdělit sítě do více segmentů (počítače, servery, technická síť, kamery, veřejná wifi síť). V případě veřejné sítě je důležité tuto síť zcela oddělit od Vaší firemní sítě.

 4. Autorizace uživatelů
  Především při použití WI-FI je důležitá kvalitní a především bezpečná autorizace uživatelů. Lepší routery používají vlastní hotspotová řešení, které lze propojit například s Windows doménou.

 5. Konfigurace vzdáleného připojení VPN
  V případě, kdy potřebujete přistupovat do firemní sítě z domova či na cestách, je ideálním řešením využití VPN služeb, které Vám zajistí bezpečné připojení do Vaší sítě.  

 6. Logování
  Logování útoků a automatická blokace těchto útoků je velice důležitá vlastnost, která nesmí v žádném routeru chybět, a kterou je potřeba správně zkonfigurovat s ohledem na používané služby. Stejně tak je důležité tyto logy kontrolovat.

 7. Monitoring routeru a sítě
  Aktivní monitoring routerů a sítí je často zcela opomíjen, přestože dokáže odhalit případné problémy (jako např. zavirované počítače či hackerské útoky).

  Pro naše zákazníky zajišťujeme kompletní online dohled nejen nad routery, ale i dalšími síťovými prvky.
 8. Aktualizace
  Stejně jako k operačním systémům jsou vydávány i nové aktualizace k routerům a wifi zařízením. Ty především opravují již známé zranitelnosti těchto zařízení. Pokud tedy není router aktualizován, stává se automaticky hrozbou.

 9. Připojení na UPS
  V dnešní době online služeb a cloudových úložišť je velice důležité, aby internet fungoval doslova nepřetržitě a vy tak můžete dokončit svou práci. V případě výpadku elektrické energie budete mít díky UPS dostatek času na uložení Vaší práce.

Závěr

Firmy nesmí v žádném případě podceňovat bezpečnost.Ta začíná již u prvního vstupního a výstupního zařízení = routeru. O router je potřeba se starat stejně jako o Váš počítač či server. Všechny útoky přicházejí z internetu a jen bezpečný router Vás ochrání před případnou ztrátou dat.

Naši technici mají letité zkušenosti se správou, ale i projektováním sítí. Pokud budete chtít navrhnout nebo jen zkontrolovat aktuální stav, neváhejte se na nás obrátit.   

Sdílet článek:
Autor:
Václav Dobiáš

Vedoucí internetového oddělení

 dobias.vaclav@eabm.cz
 +420 777 027 504

Novinky eABM

Novinky nejen ze světa IT
Václav Dobiáš | 4. červen 2023

Akční nabídka pro červen 2023.

René Viznar | 21. květen 2023

Společnost iGET je český výrobce a prodejce elektroniky, který se specializuje na produkty v oblasti chytrých domácností, bezpečnosti a komunikace. Nabízí širokou škálu produktů, které usnadňují a zpříjemňují každodenní život lidem.

Václav Dobiáš | 14. květen 2023

Měsíc duben přináší spoustu nových funkcí do služby Microsoft Teams. Mými osobními favority jsou Automatické snížení zvednuté ruky uživatele po projevu, které pomůže prezentujícím, kteří mají nevyřešené otázky.