Co se stane, když zvědavec otevře zazipovaný soubor? Je to jednoduché - do systémové složky System32 se nainstaluje trojský kůň a v počítači se vám spustí služba - wscript.exe. Ta začne okamžitě šifrovat veškeré dostupné disky - jak lokální, tak síťové, ke kterým má přihlášený uživatel právo zápisu.
Šifra se dokáže přenášet i do probíhajících záloh - obnovení potom bývá velice složité a časově náročné, jelikož se nejdříve musí zastavit vir, odstranit zašifrovaná data a poté složitě synchronizovat data ze zálohy. V případě serveru může jít až o stovky GB dat a taková operace zabere desítky hodin práce.
Zašifrované soubory mají většinou příponu .js nebo .jse - přípona je odvozena od JavaScriptu, který hackeři v případě tohoto ransomware využívají. Šifrování dat probíhá pomocí šifrovaní AES - což je pokročilý šifrovací algoritmus a jeho prolomení je bez dešifrovacího klíče téměř nemožné.
Poškozeným uživatelům se zobrazí stránka, která vyzývá k zaplacení určité částky v tzv. Bitcoinech - což je virtuální měna. Pokud útočníkovi nezaplatíte, můžete se svými daty nadobro rozloučit.
Proti takovému útoku se lze bránit kombinací uživatelských postupů a zabezpečení sítě.
Přijďte se k nám poradit o zabezpečení Vašeho PC, sítě, či serveru a společně zvolíme tu nejvhodnější možnost ochrany!