Kodéři dnes slaví - Microsoft ukončil podporu Internet Exploreru 8, 9 a 10

Kodéři dnes slaví - Microsoft ukončil podporu Internet Exploreru 8, 9 a 10

Dnes všichni kodéři oslavují - Microsoft totiž tímto dnem ukončil podporu Internet Exploreru 8 - 10. Co to přinese kodérům a uživatelům?

Kodéři dnes slaví

Internet Explorer byl vždy trnem v oku všech webových kodérů, a to především díky velkému množství rozdílných verzí, které nepodporovaly moderní technologie. Do dnešního dne se běžně používal (a ještě chvíli bude) Internet Explorer 8 - 11 a také nová verze označovaná jako Microsoft Edge.

Vzpomeňme si nyní na všemi zatracovaný Internet Explorer 6, který byl s námi více jak 9 let a komplikoval život nejednomu kodérovi. K velkému štěstí však společnosti jako např. Google, Facebook aj. přestaly tyto zastaralé prohlížeče podporovat, a proto je mohli také ostatní vývojáři přestat řešit. I přesto se však stejně našli uživatelé, kteří tento zastaralý prohlížeč i nadále používali a požadovali, aby stránky fungovaly korektně i na těchto verzích.

Ukončením podpory ze strany Microsoftu, mohou podporu ukončit také kodéři. Především se to týká Internet Exploreru 8 a 9 - ty z moderních technologií umí opravdu málo. Internet Explorer 10 je na tom o mnoho lépe, ale určitě jej nelze srovnávat s Google Chrome, Mozillou Firefox nebo Microsoftem Edge - toto jsou opravdu moderní prohlížeče.

Všem musí být na první pohled jasné, že testovat weby pouze pro dvě verze Exploreru (11 a Microsoft Edge) je jednoduší a časově méně náročné, než testovat 5 různých verzí. U složitějších projektů se může jednat řádově až o několik desítek hodin. Tato zbytečná práce díky tomu odpadá.

Uživatelé v bezpečí

Všichni uživatelé by měli povinně přejít na nové aktualizované verze Internet Exploreru. Kromě toho, že tyto nové verze poskytují větší komfort při používání internetu, zaručují také vyšší bezpečnost. Tento fakt si mnoho uživatelů neuvědomuje, ale pokud používají zastaralý internetový prohlížeč, vystavují se velkému množství rizik - od zavirování počítače až po zjištění a předání přístupových údajů do různých online systémů třetím stranám, které je pak mohou snadno zneužít (Facebook, Google, email... ale rovněž také internetové bankovnictví!).

Bezpečnost na internetu se neskládá pouze z používání aktualizovaného internetového prohlížeče, ale také ze spousty dalších bodů. Pokud se chcete dozvědět více, můžete se přihlásit na naše školení "Bezpečnost na internetu".

 

Přihlášení na školení "Bezpečnost na internetu"

 

Přístup Microsoftu

Microsoft byl v minulosti často kritizován, že Internet Explorer neaktualizuje automaticky, ale udržuje zastaralé verze, díky čemuž vystavuje své uživatele nebezpečí. Týkalo se to především Internet Exploreru 6 a 7. V dnešním případě se Microsoft rozhodl k razantnímu kroku - poprvé v celé své historii ukončil podporu více verzí najednou.

Rozhodnutí ukončení podpory určitě nevzniklo jen tak. K tomuto kroku se Microsoft rozhodl na základě nízkého používání těchto verzí. Kromě toho si myslím, že se snaží zaměřit vývoj na nový Microsoft Edge, který má šanci získat zpět dobré jméno internetového prohlížeče Microsoftu. Navíc je i neekonomické udržovat několik vývojových verzí daného prohlížeče.

Poslední bezpečnostní aktualizaci Internet Exploreru 8 - 10 vydá Microsoft dnes. V rámci ní se začne uživatelům zobrazovat notifikace, která je bude nabádat k aktualizaci prohlížeče. Pokud by uživatel nemohl z nějakého důvodu upgradovat svůj prohlížeč na Internet Explorer 11 nebo Microsoft Edge, doporučuji přejít na Google Chrome, Mozillu Firefox nebo Operu a tento prohlížeč následně používat jako výchozí.

 

Přidejte se k nám kodérům a oslavte s námi ukončení podpory Internet Exploreru 8-10.

Naši kodéři s oslavou nabízejí do konce ledna slevu 15 % na všechny nové webové projekty. Neváhejte a využijte této speciální nabídky.

 

Mám zájem o vytvoření www stránek

Sdílet článek:
Autor:
Václav Dobiáš

Vedoucí internetového oddělení

 dobias.vaclav@eabm.cz
 +420 777 027 504

Novinky eABM

Novinky nejen ze světa IT
Václav Dobiáš | 5. červen 2024

Akční nabídka pro květen 2024.

René Viznar | 4. červen 2024

Setkali jste se se snížením výkonu v počítačových hrách? Počítač je stále více hlučnější? Pozorujete vyšší teploty grafické karty nebo Vám dokonce zamrzá obraz? Pozorujete vyšší teploty grafické karty nebo Vám dokonce zamrzá obraz? Možná jste jenom zanedbali údržbu.

František Fajna | 22. květen 2024

Microsoft Planner je nástroj pro správu úkolů a plánování projektů vyvinutý společností Microsoft. Umí se integrovat službami jako je Microsoft Teams, Outlook a dalšími aplikacemi Microsoft 365.