Google Chrome: konec Windows XP?

Google informoval o ukončení podpory Google Chrome pro Windows XP. Nadále již nebudou vycházet nové aktualizace tohoto oblíbeného internetového prohlížeče.

Kdy a kdo?

V březnu 2016 společnost Google ukončí podporu Google Chrome pro Windows XP, Windows Vista a OS X 10.6, 10.7, 10.8. Podpora Windows XP končí více jak 2 roky po ukončení podpory ze strany Microsoftu. U Windows Vista je tomu naopak - podpora končí rok před ukončením podpory tohoto operačního systému.
U OS X je podpora již ukončena nebo bude ukončena v následujících měsících.

Nastává tedy opravdu konec Windows XP?

Windows XP již opravdu vymizely z běžných počítačů a zůstaly pouze u pár uživatelů, kteří na tomto operačním systému stále setrvávají. Z naší zkušenosti se jedná především o osoby staršího věku, které nemají prostředky na nákup nového počítače (jejich aktuální PC Windows 10 nezvládnou). Bohužel právě tyto osoby jsou náchylné na nesprávné zacházení s počítačem a internetem. Jsou tak velmi snadno vystavené na pospas internetovým podvodníkům, hackerům aj. Windows XP je v dnešní době opravdu nebezpečný operační systém.
Pokud někoho takového v rodině máte, pomožte mu se tohoto nebezpečného systému zbavit. Možností je několik:

1. Upgrade na vyšší verzi Windows

Pokud má dostatečně výkonný hardware, je nejjednodušší cestou upgradovat na vyšší verzi Windows -> na Windows 7, 8, 10. Doporučujeme provést tzv. čistou instalaci a aktualizaci všech programů pro zajištění 100% funkčnosti. Před zahájením aktualizace je potřeba počítač zazálohovat.

2. Zakoupení nového PC / notebooku / tabletu

Pokud hardware není dostatečný, doporučujeme zakoupit nový s již předinstalovaným systémem. Pokud daná osoba netrvá přímo na PC, doporučili bychom spíše koupi notebooku, který má nižší spotřebu a je také mnohem kompaktnější.
Pokud je senior zdatný na techniku a počítač používá pouze na internet, doporučujeme zvážit nákup tabletu. Seznamování s tabletem  bude sice na začátku trochu složitější, ale výhody v podobě mobility, výdrže a ceny převáží všechna negativa.

3. Přechod na Linux

Poslední varianta je rozhodně tou nejlevnější. Linux je operační systém, který je zcela zdarma a kompletně v češtině. Rozhraní je trochu odlišné od prostředí Windows, ale každý se v něm velice rychle zorientuje. Tento systém je bezpečný, nenáročný (na plynulý provoz stačí i velmi starý počítač), rychlý a uživatelsky přívětivý.

Nevíte, kterou variantu zvolit?

Nevadí, navštivte nás a naši technici Vám navrhnou nejlepší řešení přímo pro Vás. Pokud by jste měli zájem o představení Linuxu, můžete se rovněž obrátit na naše linuxové specialisty, kteří Vám rádi vše vysvětlí i předvedou.

Autor příspěvku

Václav Dobiáš

webmaster / programátor

dobias.vaclav@eabm.cz


Webové aplikace

  Používání nejmodernějších technologií

  HTML5, CSS3, JQUERY, MOOTOOLS, AJAX

  Moderní a líbivý design

  Responsible design / mobilní weby

Informační systémy

  Informační systémy na míru

  Moderní rozhraní

  Pro malé i velké společnosti

  Modulárnost a rozšiřitelnost

Servis

  Specialisté na hardware a software

  Moderní technické zázemí

  Vzdálená správa a podpora

  Podpora 24/7