Mapy.cz dostanou v dubnu nový kabát

Mapy.cz dostanou v dubnu nový kabát

Seznam.cz v dubnu spustí Mapy.cz v nové podobě, která umožní snadno otevřít speciální mapové sady, jako jsou zimní či cyklistické mapy. Objeví se v nich i Seznam.cz Panorama – nejprve ve vybraných místech, do konce příštího roku pak po celé republice. Na službě najdete i 3D mapy, jako ukázka v dubnu poslouží Špindlerův Mlýn, další města budou postupně přibývat. Praktickou novinkou je vyhledávání a plánování cest veřejnou dopravou. Seznam.cz se navíc pustil do světově ojedinělého projektu: Haptických map pro celou Českou republiku.

Plánování cest včetně veřejné dopravy

Seznam.cz chce na Mapy.cz přidat nové hledání tras, které bude kombinovat pěší navigaci a hledání spoje veřejnou dopravou. Najít cestu přitom půjde z jakéhokoliv místa v mapě do jiného – nikoliv pouze ze zastávky na zastávku. Tento plánovač bude pro Prahu a okolí spuštěn v rámci bety nové podoby serveru Mapy.cz na začátku dubna. Seznam.cz postupně rozšíří jízdní řády a plánovač tras veřejnou dopravou i pro ostatní regiony. Data bude doplňovat postupně, protože celorepubliková data o jízdních řádech stále nejsou veřejně zpřístupněna a Seznam.cz si proto data obstarává individuálními cestami z více zdrojů. Po datech z Pražské integrované dopravy budou v dubnu následovat celorepubliková vlaková spojení a vybrané meziměstské autobusové spoje, během května pak jízdní řády pro Jihomoravský kraj a několik dalších lokalit. Většina ČR by měla být jízdními řády a novým hledáním spojení pokryta do konce roku. Do doby, než bude možné nasadit plánovač tras veřejnou dopravou pro celou republiku, bude u zastávek, kde má Seznam.cz podklady, alespoň zastávkový jízdní řád. V něm lidé najdou spoje, které zastávkou projíždí, a informace o nejbližších odjezdech.

„Během dubna budete mít možnost naplánovat si cestu v Praze pomocí chytrého plánovače. Navigace vám ukáže, kudy máte jít a jakým spojem jet, abyste se do cíle dostali co nejrychleji. I proto náš plánovač často nabízí delší chůzi mezi zastávkami, pakliže je to ve výsledku časově výhodnější. Do budoucna plánujeme i zapojení speciálních filtrů do hledání tak, abychom například pro cestující s pohybovým omezením nabídli spoje, které nevyžadují dlouhé přechody mezi zastávkami,“ komentuje plánované novinky v hledání spojení Pavel Zima, generální ředitel Seznam.cz.
mapy.cz

Seznam.cz začne navíc během dubna spolupracovat s Biletem, online prodejcem jízdenek. Přímo ze serveru Mapy.cz bude po vyhledání trasy možné si koupit jízdenku na zvolený vlak. Bez ohledu na počet přestupů nebo dopravců dostane zákazník jeden e-mail se vším potřebným k cestě.

Seznam.cz Panorama

Od prvního dubna budou na Mapy.cz i první snímky Seznam.cz Panorama. Pokryta je jimi nyní Praha a část Moravy. Další oblasti budou postupně přibývat - v současné době je nafocena zhruba třetina všech komunikací České republiky. Do poloviny roku by mělo být Seznam.cz Panorama k dispozici pro celou Moravu, do roka pak i pro zbytek ČR.

„Víc jak tři čtvrtě roku jsme naše úsilí věnovali sestavení nové, vlastní technologie pro panoramatické snímkování. Řešení, které máme k dispozici, nám totiž úplně nepostačuje. Náš nový kamerový systém se skládá z 15 průmyslových kamer schopných pořídit až 8 snímků za vteřinu s rozlišením 72 Mpx,“ komentoval vývoj projektu Seznam.cz Panorama Pavel Zima.
mapy.cz

Snímkování novým systémem začíná letos na jaře v Praze, Brně a Ostravě, následovat budou další velká města a památkově zajímavé oblasti. Nové, kvalitnější snímky postupně nahradí ty již zveřejněné.

Na Mapy.cz najdete i 3D mapy

Pro ty, kterým nestačí otáčení fotografických šikmých snímků po 90 stupních, jsou určeny 3D mapy. Umožní libovolné otáčení 3D modelu měst do stran nebo pohled z větší či menší výšky. Mnohem lépe tak ilustrují terén a přináší lepší obrázek o daném místě. Na začátku dubna bude na Mapy.cz k dispozici jako první ukázka 3D mapa Špindlerova Mlýna. Postupně se budou dopočítávat 3D modely pro více než 250 měst a obcí v České republice. Na projektu 3D map se podílí Vysoká škola báňská. Její „superpočítač“ pomohl urychlit výpočet 3D modelu na pouhý jeden rok, bez něj by výpočet trval i několik let. Na vývoji 3D map se podílí i firma Citationtech.

mapy.cz

Haptické mapy

Seznam.cz také dokončuje práci na jedinečném projektu – haptických mapách pro celou Českou republiku. Haptické mapy slouží nevidomým a slabozrakým. Používají specifický mapový klíč, který generuje černobílé mapy, které po tisku na speciální papír a za použití tzv. fuseru nabobtnají do hmatem čitelné podoby. Mapy budou od 1. dubna k dispozici na specializované stránce hapticke.mapy.cz optimalizované pro tisk a skládání jednotlivých vytištěných listů map.

„Přístupnosti našich služeb věnujeme dlouhodobě velkou pozornost. Spolupracujeme s různými sdruženími, která nám pomáhají odhalovat problematická místa pro použitelnost našich služeb například pro nevidomé. Doufám, že haptické mapy budou dělat radost nejen nám a odborné veřejnosti,“ uzavírá novinky Pavel Zima, generální ředitel Seznam.cz.

Celý projekt vývoje haptických map je odrazem dlouhodobé spolupráce společnosti Seznam.cz s univerzitními pracovišti, konkrétně pak se střediskem Teiresiás Masarykovy univerzity a střediskem Elsa při ČVUT. Seznam.cz do společného projektu poskytl svá data a vyrobil technologie, vysokoškolská pracoviště v praxi odladila podobu map, tedy značkový klíč, hustotu a rozmístění prvků na mapách a podobně.

Sdílet článek:
Autor:
Václav Dobiáš

Vedoucí internetového oddělení

 dobias.vaclav@eabm.cz
 +420 777 027 504

Novinky eABM

Novinky nejen ze světa IT
Václav Dobiáš | 1. březen 2024

Akční nabídka pro březen 2024.

Petra Pachová | 29. únor 2024

Jedná se o inkoustovou tiskárnu, kde namísto výměny inkoustových kazet se dolévají nádržky lahvičkou s inkoustem.Na našem trhu si můžete vybrat tuto tiskárnu od známých dodavatelů:

František Fajna | 20. únor 2024

Pro polikliniku ve Frýdku-Místku jsme připravili nový moderní redesign webových stránek, který ještě jednodušeji zobrazí všechny potřebné informace o lékařích a zdravotnických službách, které potřebujete najít.