Konec podpory Windows

Konec podpory Windows

Na úvod tohoto roku si pro nás Microsoft připravil nemilou událost. Oficiálně ukončuje podporu starších operačních systémů. Kterých systémů se to týká a co přesně to znamená si řekneme v tomto článku.

Kterých systémů se ukončení podpory týká?

Co se týče operačních systémů, bude podpora ukončena pro všechny systémy vycházející z Windows 7. Dále pak Microsoft ukončuje podporu pro další zastaralé systémy. Konkrétně se jedná o tyto:

  • Windows 7
  • Windows Server 2008
  • Windows Server 2008 R2
  • Windows Home Server 2011
  • Windows Small Business Server 2011
  • Hyper-V Server 2008
  • Hyper-V Server 2008 R2
  • Office 2010
  • Exchange 2010

Kdy přesně bude podpora těchto systémů ukončena?

Přesné datum stanovené pro ukončení výše uvedených systémů je 14. ledna 2020. Nicméně už nyní mohou být uživatelé upozorňování na blížící se událost.

Co v praxi ukončení podpory znamená?

Ukončení podpory v praxi znamená to, že Microsoft již nebude dále vydávat bezpečnostní aktualizace pro tyto systémy. Aktuálně Microsoft pomocí aktualizací opraví desítky chyb v jednotlivých systémech měsíčně. Některé z nich jsou zanedbatelné, jiné jsou kritické. Pokud tedy budete dále provozovat výše zmíněné systémy, je téměř jisté, že časem někdo bezpečností díru zneužije a dokáže Vám pěkně zavařit. Neznamená to tedy, že hned 15. ledna budou Vaše počítače a servery nepoužitelné. V průběhu času se však vystavujete různým bezpečnostním hrozbám, které by Vás mohly ohrozit.

Závěr a doporučení

Jak již bylo řečeno, veškeré Vaše systémy budou plně funkční i po 14. lednu. Zároveň ale důrazně doporučujeme tyto staré systémy v nejbližší době nahradit novými, jelikož čím déle budete používat nepodporovaný systém, tím větší bude pravděpodobnost, že Vám tento systém někdo napadne.

 

Kam se obrátit pro pomoc?

Pokud byste rádi aktualizovali na novější systémy, migrovali Vaše servery nebo třeba nahrazovali kancelářské balíky Office, ale nevíte si rady nebo byste chtěli tento přechod urychlit, rádi Vám s tímto pomůžeme. Náš zkušený tým Vám rád poradí, jak nejlépe postupovat nebo sám přiloží ruku k dílu. Neváhejte nás kontaktovat na telefonním čísle 777 027 509 nebo emailem na info@eabm.cz.

Sdílet článek:
Autor:
Martin Holeček

servisní technik / pracovník dohledového centra

 holecek.martin@eabm.cz
 +420 725 560 710

Novinky eABM

Novinky nejen ze světa IT
Dan Bača | 4. prosinec 2022

Mobilní telefon se stal nezbytnou součástí našeho běžného života. Bohužel si většina z nás neuvědomuje, že i mobilní telefon může být jednoduše napaden virem či jiným škodlivým kódem. Bez dostatečného zabezpečení se tak útočník může dostat ke všem datům (dokonce i firemním umístěných v cloudu), ale třeba i do mobilní banky.

Václav Dobiáš | 1. prosinec 2022

Akční nabídka pro měsíc prosinec 2022.

Václav Dobiáš | 27. listopad 2022

Občas se e-mailem posílají přílohy, které není možné v Outlooku otevřít ani stáhnout. Přitom se ale nejedná o nijak závadné soubory, ale často například ukázky kódu.