Zabezpečte svou domácí síť

Zabezpečte svou domácí síť

Router je vstupní bránou do Vaší domácí sítě . Stejně jako brána do hradu, chrání router Vaši síť před vnějšími útoky a vpouští ty, kteří přístup mít mají. Aby Vás však router dokázal ochránit, je potřeba jej správně nakonfigurovat a kontrolovat.

windows

Když si pořídíte router, je vždy v tzv. defaultním nastavení. To výrobci připravili tak, aby si kdokoliv mohl router pořídit a pro jeho instalaci nepotřeboval nic konfigurovat. Většinou stačí projít jednoduchým průvodcem, který vše nakonfiguruje za Vás.

Tyto výchozí konfigurace routerů a wifi zařízení jsou však připraveny pouze na provoz v domácí síti a nemají tak vysoké zabezpečení. Díky tomu je mohou zneužít hackeři např. k tzv. DDoS útokum nebo zcizení Vašich přístupových údajů.

Jak tedy zabezpečit Vaší domácí síť?

 1. Vyberte si ten správný router
  Už první krok je velice důležitý. Router za 500 korun Vám nezajistí služby a propustnost jako router za
  1 500,-. Vybrat správný router není rozhodně jednoduché a vyplatí se Vám poradit se s odborníky, kteří Vám vyberou ten nejvhodnější router, který dokáže maximálně využít Vaší internetovou konektivitu a který Vám zajistí maximální bezpečnost.

 2. Použijte bezpečná hesla
  Mnoho uživatelů ani nemění defaultní hesla do routeru. Všechna tato hesla jsou na internetu velice lehce dohledatelná a hackeři tato hesla zkoušejí jako první. Použití bezpečného hesla je tak nutností.

 3. Aktualizujte firmware
  Stejně jako k operačním systémům jsou vydávány i nové aktualizace k routerům a wifi zařízením. Ty především opravují již známé zranitelnosti těchto zařízení. Pokud tedy není router aktualizován, stává se automaticky hrozbou.

 4. Zakažte UPnP (Universal Plug and Play)
  Tato funkce umožňuje zařízením otevírat na routeru porty, aniž by byla potřeba autorizace. Tuto funkci běžně nevyužijete, takže je dobré tuto funkci v rámci bezpečnosti vypnout.

 5. Vypněte vzdálenou správu
  Vypnutím vzdálené správy budete mít jistotu, že se na router nepřihlásí žádný útočník a nebude moci změnit nastavení.

Závěr

S přibývajícími zařízeními v domácnostech by měla být bezpečnost Vaši sítě a Vašich zařízení na prvním místě. Nezapomínejte však zabezpečit smartphony a tablety. Ty se staly díky svému rozšíření častým cílem útočníků.

Naši pracovníci jsou připraveni Vám pomoci s výběrem vhodného zařízení, konfigurací a zabezpečením Vaši sítě.

Kontaktujte nás.

Telefonicky na 777 027 507 nebo mailem na obchod@eabm.cz

Sdílet článek:
Autor:
Václav Dobiáš

Vedoucí internetového oddělení

 dobias.vaclav@eabm.cz
 +420 777 027 504

Novinky eABM

Novinky nejen ze světa IT
Václav Dobiáš | 20. listopad 2022

Ať už pracujete plně vzdáleně, kombinovaně vzdáleně a osobně, nebo chodíte většinu času do kanceláře - hybridní práce je součástí našeho každodenního života. Microsoft Outlook se snaží tento styl práce zjednodušit a hlavně zefektivnit.

Václav Dobiáš | 13. listopad 2022

Microsoft zveřejnil PWA (progressive web app) verzi Microsoft Teams pro Linux jako náhradu, za ukončenou aplikaci.