Vyděračský malware pro Android

Vyděračský malware pro Android

Mobilní malware SpyDealer ohrožuje tisíce uživatelů Android. Po oběti požaduje 50 dolarů, jinak prý uvolní jejich osobní údaje, včetně fotorafií, historie webových stránek a textových zpráv.

Podle pracovníků McAfee SpyDealer krade data z aplikací Facebook, WhatsApp a Skype. Uživatelé napadených zařízení jsou informováni, že pokud do 72 hodin nezaplatí 50 dolarů, budou jejich osobní data poslána všem kontaktům v telefonním a e-mailovém seznamu. Bezpečnostní pracovníci zjistili, že dvě aplikace v oficiálním obchodě Google Play obsahují škodlivý kód.

Jedná se o aplikace

  • „Wallpapers Blur HD“
  • „Booster & Cleaner Pro“.

Google již zahájil vyšetřování a obě aplikace vymazal z oficiálního trhu.

Sdílet článek:
Autor:
Václav Dobiáš

Vedoucí internetového oddělení

 dobias.vaclav@eabm.cz
 +420 777 027 504

Novinky eABM

Novinky nejen ze světa IT
Václav Dobiáš | 12. duben 2026

V novinkách měsíce března si přijde na své opravdu každý. Nová aplikace Workflows využívající umělou inteligenci vám umožňuje automatizovat každodenní úkoly pomocí Copilotu – bez nutnosti programování. Aplikace Teams nyní nabízí možnost prohlížet a spravovat aktivitu v jiných účtech a organizacích, takže můžete spolupracovat s kolegy a odpovídat na zprávy, aniž byste museli přepínat mezi účty.  

Václav Dobiáš | 7. duben 2026

V posledních dnech se šíří nebezpečná phishingová kampaň, která cílí na sektor sociálních služeb a veřejnou správu. Podle dostupných informací se útok aktivně šíří napříč organizacemi. Nejde přitom o běžný spam – útočníci zneužívají reálné e-mailové účty napadených organizací, což výrazně zvyšuje důvěryhodnost těchto zpráv.

František Fajna | 6. duben 2026

Náš tým se nedávno setkal se zákazníkem, který měl velmi specifickou představu o svém novém zákaznickém monitoru. Šlo o zákaznický displej Virtuos, standardně dostupný pouze v elegantní černé barvě.