Seznam.cz - nedoporučujeme přechod webů na HTTPS

Seznam.cz - nedoporučujeme přechod webů na HTTPS

Seznam.cz vydal zprávu, ve které doporučuje přechod webů na HTTPS odložit. I když HTTPS protokol je bezpečnější, tak v případě seznam.cz je prozatím problém s propadem pozic v organickém vyhledávání.

Informace seznam.cz

Přes léto jsme se zaměřili na analýzu a řešení problémů spojených se snižováním pozic ve výsledcích vyhledání spojeným s přechodem webů na HTTPS. Protože sami považujeme HTTPS protokol za bezpečnější a pro budoucnost webu nezbytný prvek, a víme, že se toto téma dotýká mnoha z vás, je pro nás důležité tento přechod bezproblémově zvládnout. I když jsme pracovali celé léto na tom, abychom vám hladký přechod na stránky s HTTPS protokolem mohli umožnit, nedoporučujeme vám přesměrování vašich webů na HTTPS verzi dříve než začátkem příštího roku.

Shrňme si, co se může při přechodu na HTTPS stát a jaké jsou příčiny tohoto stavu

Připomeňme si, že při indexaci webových stránek počítáme pro každou z nich signály, což jsou čísla odrážející kvalitu stránky. Pokud nyní převedete celé svoje stránky z HTTP na HTTPS protokol, může při jejich opětovné indexaci dojít ke ztrátě některých signálů a stránky se tak můžou propadnout v přirozených výsledcích Seznam.cz Vyhledávání níže, než se nacházely před přechodem na HTTPS. Za jednu z příčin potíží s přechodem na HTTPS protokol jsme považovali nevyvážené postavení HTTP a HTTPS stránek v našem hledání. Z našich algoritmů jsme již odstranili signály, které se mohly počítat odlišně pro HTTP a HTTPS stránky. Toto řešení by tak mělo část potíží s přechodem vyřešit. Další úpravy nasadíme během října. Pak budou všechny rozdíly mezi HTTP a HTTPS stránkami pro indexaci v našem hledání odstraněny. Komplikace ale nastává obecně při indexaci přesměrovaných stránek, tedy i při přesměrování z HTTP na HTTPS.

 Na řešení přesměrování pracujeme

Obecné komplikace způsobené přesměrováním se ukázaly být pro přechod na HTTPS zásadnější než nevyvážené postavení HTTP a HTTPS stránek. Přesměrování z HTTP na HTTPS je podobný proces, jako když s webem přecházíte ze staré domény na novou. Pro nás to znamená, že musíme přesunout balík informací o stránce z původní domény na novou. Tento přesun nám zatím v testovacím prostředí nefungoval stoprocentně. Při přesměrování tak mohou stránky přijít o některé signály. Část z nich se nám podařilo odhalit a opravit, ale část ještě zbývá dořešit. Proto na problému stále pracujeme.

Naše doporučení

I když jsme část prvotních potíží vyřešili a na dalších řešeních pracujeme, nemůžeme doporučit přesun webu na HTTPS před koncem letošního roku. Při přechodu existujících webů z HTTP na HTTPS protokol může dojít k poklesu pozice daného webu v přirozených výsledcích vyhledávání na Seznam.cz. Pokud jsou tedy vaše weby závislé na návštěvnosti, a část z ní tvoří zákazníci přivedení ze Seznam.cz Vyhledávání, a nemůžete si dovolit ani krátkodobou ztrátu návštěvnosti, doporučujeme zatím na HTTPS nepřecházet. Toto naše doporučení platí hlavně pro podnikatele z velmi konkurenčních prostředí, jako jsou například e-shopy, které právě v předvánoční sezóně soupeří o své pozice v přirozených výsledcích vyhledávání.

Pokud si však zakládáte nový web, nemusíte se HTTPS nijak bát. Naopak. Bez obav jej můžete použít. Weby na HTTP i HTTPS protokolu mají nyní v našich výsledcích rovnocenné postavení.

Co se bude dít dále

Za obtíže a odklady přechodu na HTTPS protokol se omlouváme. Řešení problémů s poklesem pozic v přirozených výsledcích Seznam.cz Vyhledávání při tomto přesměrování je pro nás velmi důležité. Hledáme proto další řešení. Zvažujeme i jedno, které by mohlo za určitých podmínek pomoci zmírnit výše popsané negativní dopady přechodu na HTTPS, nicméně toto řešení není možné nasadit v hlavní předvánoční sezoně. Prosíme vás tedy o trpělivost. O dalším vývoji a nasazování našich řešení vás budeme i nadále informovat.

Sdílet článek:

Novinky eABM

Novinky nejen ze světa IT
Václav Dobiáš | 14. září 2020

S novým Grunexem zvládnete cokoli, na co si vzpomenete. Od běžné kancelářské práce přes úpravu fotek a sledování 4K videí až po ty nejnáročnější hry nebo práci s grafickými editory.

Václav Dobiáš | 13. září 2020

Většina s Vás pokládá za nejrozšířenější operační systém produkt společnosti Microsoft - operační systém Windows. Ve skutečnosti však je nejrozšířenějším operačním systémem Linux, který používáte každý den.

Mynář Petr | 7. září 2020

Pokud se Vám na obrazovce objeví hlášení podobné tomuto, zachovejte klid a nevolejte na zobrazené telefonní číslo. Jedná se o již známý podvod. Na druhé straně čeká „jen“ česko-rusky mluvící útočník, a díky tomu, že mu zavoláte, Vás to bude stát jen peníze.