Starý Firefox Sync bude v září vypnut

Starý Firefox Sync bude v září vypnut

Mozilla oznámila, že30. září 2015 vypne servery starého Firefox Sync(používaný před vydání verze 29, tedy před dubnem 2014). Nový Firefox Sync umožňuje snazší nastavení účtu napříč zařízeními i při ztrátě zařízení a je také spolehlivější. Používáte-li Firefox ve verzi 37 nebo novější, nabídne se vám aktualizace na nový Sync automaticky. Aktualizovat můžete také ručně, v tom případě si přečtěte článek nápovědyjak přejít na novou verzi služby Firefox Sync.

Sync-cloud

Často kladené otázky

Co přesně se stane 30. září 2015?
Po 30. září Mozilla vypne servery starého Syncu a smaže z nich veškerá uložená data. Odpovídající DNS záznamy budou přesměrovány na servery vracející statické chybové stránky pro informování uživatelů, kteří ani do tohoto data na nový Sync nepřejdou.

Proč nezůstane starý Sync v provozu?
Servery starého Syncu postupně rovněž stárnou, což přináší náklady na jejich údržbu. Udržování staré služby nadále v chodu by se tedy prodražilo.

Jak je to u Extended Support Release (ESR)?
Uživatele verze s rozšířenou podporou (ESR) mají podporu účtu Firefox Account pro nastavení nového Syncu od Firefoxu 38. Starší verze ESR přestávají být podporovány během srpna, takže jejich uživatelům doporučujeme aktualizovat.

Budou data automaticky přesunuta na nový Sync?
Nikoliv. Obě varianty Sync používají silné šifrování, které bohužel automatický přesun dat znemožňuje. Jakmile dokončíte přechod (viz odkaz výše), Firefox data na nové servery sám nahraje.

Jaký vliv bude mít přechod na bezpečnost?
Obě varianty Sync používají silné šifrování dat na straně klienta pomocí klíče, který znáte pouze vy. U starého Sync toho bylo docíleno s využitím speciálního klíče a jeho nastavením ve všech zařízeních. S účtem Firefox Account je využíván klíč na základě vašeho hesla. Pro vysokou bezpečnost tedy doporučujeme zvolit bezpečné a silné heslo.

Je nový Sync kompatibilní s nastavením hlavního hesla?
Ano. V předchozích verzích sice existovalo omezení při použití hlavního hesla, ale to bylo již vyřešeno. V nejnovější verzi Firefoxu je Sync i při použití hlavního hesla plně funkční.

Co když používám vlastní Sync server?
Vypnuty budou pouze servery hostované Mozillou. Pokud používáte vlastní server, starý Sync vám bude fungovat i nadále. Nicméně odpovídající kód ve Firefoxu už není udržován a jeho odstranění je plánováno na rok 2016. Proto byste měli i tak zvážit přesun na novější Sync.

Mohu vlastní server používat i pro nový Sync?
Ano, vlastní servery pro nový Sync můžete spustit podle dokumentace.

Co když používám jiný prohlížeč (SeaMonkey, Pale Moon, …)?
Tvůrce vašeho prohlížeče by vám měl nabídnout použití vlastních serverů.

Sdílet článek:

Novinky eABM

Novinky nejen ze světa IT
Václav Dobiáš | 21. říjen 2020

Aktuální pandemická situace komplikuje život všem, nejvíce pak žákům a učitelům, kteří museli nuceně přejít na distanční výuku, a přestože se učitelé maximálně snaží, prezenční výuku to nenahradí. Proto jsme se nyní rozhodli žáky i učitele podpořit.

Tomáš Musil | 18. říjen 2020

Kromě pravidelného úklidu místnosti, utírání stolů, klik a dalších míst, kterých se pravidelně dotýkáme, můžete místnost vybavit dezinfekčním UV sanitizérem vzduchu, který je určen k dezinfekci místností a předmětů, které jsou nebo by mohly být zasaženy viry a bakteriemi.

Tomáš Musil | 15. říjen 2020

Aktuální zdravotnická situace ovlivnila provoz všech firem, dokonce i nás. Přesto se nemusíte nijak bát, pracujeme na 100 % a jsme Vám zcela k dispozici.